dobré výsledky pojišťoven

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 34 mld. Kč, o 4,3 pct více

dobré výsledky pojišťoven
Pojišťovny vybraly letos na pojistném 34 mld. Kč, o 4,3 pct více

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Český pojistný trh letos zrychlil růst. Pojišťovny vybraly v prvním čtvrtletí na pojistném 33,6 miliardy Kč, což je meziročně o 4,3 procenta více. Životní pojištění začalo mírně růst, neživotní pojištění vzrostlo o 6,1 procenta, sdělila Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu. Loni trh vzrostl o 3,8 procenta na 122,9 miliardy Kč.

Životní pojištění po předchozích poklesech narůstá, za první čtvrtletí se předepsané pojistné zvýšilo o 0,7 procenta na 11 miliard Kč. To je zvýšení dynamiky růstu, který za celý rok 2017 činil 0,1 procenta.

„Pokles v životním pojištění se dále prohlubuje pouze u pojistek s jednorázově placeným pojistným. To se meziročně snížilo o 27 procent, což představuje další oslabení zájmu o tento typ produktů,“ uvedl analytik asociace Jaroslav Urban. Naopak produkty s běžně placeným pojistným posílily o 1,5 procenta.

Celkový vývoj pojistného trhu souvisí především s pozitivním vývojem ekonomiky, řekl produktový ředitel společnosti Partners Martin Švec. Růst životního pojištění je dán výrazným nárůstem průměrné mzdy a letos by měl pokračovat jak růst vybraného pojistného, tak by se měl zvyšovat počet nových smluv. Navíc podle něj pokračuje produktová generační obměna, kdy začínají převládat smlouvy rizikového životního pojištění a průměrné pojistné u nich postupně narůstá.

Negativní pro životní pojištění je stále skutečnost, že celkový počet smluv životního pojištění dále klesá. Proti konci března 2017 klesl počet pojistných smluv životního pojištění o 99.000, tedy 1,8 procenta. Tento trend se ale začal v prvním čtvrtletí letošního roku obracet. Meziročně bylo uzavřeno o 6,9 procenta více běžně placených smluv životního pojištění, upozornil Urban.

Neživotní pojištění potvrzuje velmi robustní růstové tempo. U povinného ručení aktuální zrychlení růstu na 5,3 procenta představuje pouze částečný posun, zvláště když stále výrazně nepřevyšuje nárůst počtu smluv povinného ručení (o 3,6 procenta). Havarijní pojištění vzrostlo o 8,4 procenta, což je stále dané rostoucím počtem havarijně pojištěných vozidel. Podnikatelská pojištění dosáhla růstu o 5,4 procenta. Tento stabilní vývoj souvisí s pokračujícím příznivým ekonomickým vývojem. Skupina produktů zahrnující majetkové a odpovědnostní pojištění posílila o pět procent.

,

30. dubna 2018