Připomínka Tibetu

Tibetské vlajky vyvěsily kraje i TOP 09, Praha odmítla

Připomínka Tibetu
Tibetské vlajky vyvěsily kraje i TOP 09, Praha odmítla

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kraje i politické subjekty po celé České republice si v sobotu připomínaly 59. výročí události známé jako Tibetské národní povstání. Vzpomínaly tím na památku více jak 80 000 obětí potlačené revolty v tibetském správním centru Lhase v roce 1959. Tibeťané tehdy protestovali proti zabrání své země čínským komunistickým režimem. K projektu Vlajka pro Tibet se podle organizátorů ze sdružení Lungta letos přihlásilo pět krajských úřadů a přes 730 měst, obcí a městských částí. Výročí si tradičně připomínaly i představitelé TOP 09, naopak Pražský magistrát vlajku na svou budovu nevyvěsil.

„Vlajka Tibetu na budovách magistrátu nebude oficiálně vyvěšena, jakožto žádná jiná vlajka kromě vlajek České republiky, hlavního města a Evropské unie. Současná politická reprezentace ani nikdy o vyvěšení jiné vlajky než těchto nerozhodla,“ zdůvodnil mluvčí magistrátu Vít Hofman, proč Praha akci nepodpoří. Vlajka na témže místě však už vlaje z oken zastupitelského klubu TOP 09. Podle předsedy zastupitelů strany Václava Novotného by byla rezignace na lidskoprávní politiku „neomluvitelná“.

Velká část radnic projekt podpořila z vlastní iniciativy. Jsou to například městské části Prahy 2, 3,4, 5, 6, 7 nebo 9. V pátek na svém oficiálním stožáru na Pivovarském náměstí před úřadem v centru Hradce Králové vyvěsil tibetskou vlajku i Královéhradecký kraj. Desátého března se účastnil už potřetí. Za Zlínský kraj vlajka zavlála například v Uherském Hradišti nebo Valašském Meziříčí, ne však v krajském městě nebo ve Vsetíně. Liberecko se ke kampani připojilo 49 obcemi z 215, a to v Liberci či Turnově.

Plzeňský kraj podporuje blízké obchodní kontakty země s Čínou, a tak jeho zastupitelé letos opět rozhodli, že vlajku nevyvěsí. Naposledy zde vlála v roce 2008, kdy zastupitelství vedli občanští demokraté. 

Kořeny tibetského povstání sahají až do začátku 50. let, kdy Čínská lidově osvobozenecká armáda vnikla na tibetské území a zabrala jej. Po represích z března 1959 byla řada lidí nucena uchýlit se do exilu, mezi jinými i tehdejší dalajláma Tändzin Gjamccho, který uprchl do Indie. Tibeťané partyzánsky brojili proti čínské nadvládě i po potlačení povstání, a to až do 70.let minulého století. Menší protesty pokračují až dodnes.

Česká republika se k akci Vlajka pro Tibet aktivně připojila poprvé v roce 1996, kdy vlajku vyvěsily první čtyři radnice.

, , jhr

10. března 2018