Informační ombudsman v Praze zatím nebude. Marvanová návrh stáhla
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Praha odložila zavedení funkce informačního ombudsmana, který by vyřizoval žádosti o informace v rámci svobodného přístupu k nim. Záměr radní projednají v následujících týdnech. Řekl to radní Adam Zábranský (Piráti). Ombudsmanem se měl stát poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek (1956).
"Paní radní (Hana) Marvanová materiál z jednání stáhla, aby mohl být dopracován. Materiál bude předložen později," řekl Zábranský.
Informační ombudsman má být garantem svobodného přístupu k informacím. Svou funkci bude vykonávat na základě dohody o pracovní činnosti, kterou s ním uzavře magistrát. Spolupracovat má nejen s magistrátem, ale i městskými firmami a organizacemi.
Ze své pozice má ombudsman vyhodnocovat a kontrolovat vyřizování žádostí o poskytnutí informaci. Rovněž bude fungovat jako konzultant výkladu zákona při vyřizování žádostí. Vedení města v souvislosti s tím uloží organizacím zřizovaným městem a firmám, v nichž má podíl, aby s ním spolupracovali a poskytovaly informace.
Kužílek byl v minulosti například poslancem a při sametové revoluci v roce 1989 se angažoval v Občanském fóru. Je spoluautorem zákona o svobodném přístupu k informacím. Loni na podzim kandidoval do pražského zastupitelstva z 28. místa společné kandidátky Spojené síly pro Prahu stran TOP 09 a STAN, ale zastupitelem se nestal.
Zástupci vládnoucí koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu už při povolebních vyjednáváních uvedli, že budou chtít ustavit také pozici takzvaného nočního starosty. Důvodem je hluk v centru města, který způsobují bary a restaurace a rovněž opilí lidé, zejména turisté. Město teď chystá pravidla, která přesně stanoví jeho působnost.
Praha v minulosti měla například ombudsmana pro zeleň, který fungoval ještě za vlády někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Tehdy měl na starosti vyřešit podněty obyvatel týkající se zeleně a úklidu, k tomu byla na magistrátu dokonce zřízena bezplatná telefonní linka. Funkce byla postupem času zrušena.