Bakalářský titul na scéně i při jmenování vlády. Mynář oslovil Lipavského jako magistra
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman nakonec v pátek na zámku v Lánech jmenoval celou vládní sestavu ve složení, které mu navrhl předseda vlády Petr Fiala (ODS), a to včetně Jana Lipavského (Piráti), s jehož jmenováním měl Zeman dříve problém. Jako jeden z důvodů uvedl nízkou kvalifikaci, neboť má Lipavský jako jediný ze členů Fialovy vlády pouze bakalářský titul. A jeho vysokoškolský titul se dostal do popředí zájmu znovu i během slavnostního ceremoniálu, postaral se o to kancléř Vratislav Mynář.
K chybě, které si okamžitě všiml téměř každý, došlo, když prezidentův kancléř Vratislav Mynář volal bývalého pirátského poslance Jana Lipavského ke složení slavnostního slibu. Mynář ho oslovil magisterským titulem, který přitom Lipavský nikdy neměl, a Mynář to dobře ví. Poté se jen rychle opravil a řekl: „Pardon, bakalář Jan Lipavský.“
Ve veřejném prostoru se okamžitě objevily spekulace, jestli nemělo jít o cestu, jak nového a Zemanem zjevně příliš neoblíbeného ministra zesměšnit.
Zeman přišel s výhradami vůči Lipavskému už ve chvíli, kdy premiér Fiala přišel s návrhem na jmenování jednotlivých ministrů. Své výhrady poté zopakoval i během lánské schůzky s Lipavským. Jako důvod uvedl nedostatečnou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Lipavského a hlavu státu rozdělují také odlišné názory na vztahy k Rusku nebo k Číně, což ale Zeman v oficiálním vyjádření jako příčinu svého nesouhlasu nezmínil. Po další schůzce s Petrem Fialou ale nakonec Zeman ze svého stanoviska na začátku týdne ustoupil. Výhrady vůči Lipavskému ze strany Hradu nadále trvají, Zeman se však rozhodl, že v současné situaci nechce jmenování vlády bránit.