Kauza novičok

Ruského agenta ze Salisbury poznaly sousedky z rodné vsi

Kauza novičok
Ruského agenta ze Salisbury poznaly sousedky z rodné vsi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Respektovaný ruský list Kommersant hovořil s obyvateli malé vsi na ruském Dálném východu, kde žil jeden ze dvou Rusů podezřelých z otravy bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v anglickém Salisbury. Dotyčný byl ve středu v britském tisku identifikován jako plukovník ruské armádní rozvědky GRU Anatolij Čepiga. Na veřejnosti vystupoval jako Ruslan Boširov, který do Salisbury zavítal jako zvídavý turista, stejně tak jeho společník Alexandr Petrov.

"Názory se rozcházejí," napsal deník o mínění sousedů ze vsi Berezovka, kde Čepigovi dlouho žili, než se přestěhovali do Blagověščenska. Čepigův otec ve vesnici působil jako ředitel zemědělského podniku, pak se uchytil ve vojenské posádce. Matka pracovala jako účetní. Anatolij, který vystudoval vojenskou školu, je podle vesničanů ženatý a má dvě děti. Nedávno po vsi kolovala novinka, že rodina dostala čtyřpokojový byt v Moskvě. Místní si nepřáli být uvedeni jménem z obavy, že by mohli mít problémy s tajnou policií.

"To je on, Tolja," prohlásila jedna z rodaček, která bývala Čepigovou spolužačkou a kamarádkou. "Je to on, na sto procent. Oči má skoro černé a hlas je jeho," tvrdila a bezpečně ho rozpoznala na všech zveřejněných materiálech. Na spolužáka zavzpomínala jako na "náramně chytrého a dobrého kluka", "duchaplného a výmluvného", který se dobře učil. Dá se o něm mluvit jen v dobrém: nepil, nekouřil, nikdy se nezapletl s nějakou špatnou partou.

"Věděli jsme o tom, že plní tajné úkoly na místech, kde je pořádně horko. Jeho matka plakávala, ale ani jeho rodina netušila, kde se právě nalézá. Manželku měl v Chabarovsku, čekávala na něj," uvedla další obyvatelka Berezovky. "Naposledy jsem ho viděla před deseti lety, kdy přijel za příbuznými," uvedla. Současným snímkům se moc nepodobal, byl tehdy skoro plešatý, a taky se díval zpříma, a ne úkosem. Oči však zůstaly stejné.

Rusko popírá, že by mělo cokoliv společného s březnovou otravou Skripalových nervovým jedem novičok.

,