změny na Kubě

Castro už ne, prezidentem Kuby se má stát Díaz-Canel

změny na Kubě
Castro už ne, prezidentem Kuby se má stát Díaz-Canel

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Novým prezidentem (předsedou státní rady) Kuby by se měl stát dosavadní viceprezident Miguel Díaz-Canel. Formálně to ve středu navrhli kubánští poslanci. Pozorovateli již dříve favorizovaný Díaz-Canel by nahradil Raúla Castra, který spolu s bratrem Fidelem reprezentoval komunistický karibský stát několik desetiletí. Raúl Castro není na seznamu kandidátů do státní rady, tohoto nejvyššího orgánu státu, uvedla agentura Reuters.

Díaz-Canel hodlá pokračovat v opatrných ekonomických reformách při zachování politického monopolu komunistické strany. Opozice od něj nečeká zásadní kroky k demokratizaci či propuštění všech politických vězňů.

Parlament kvůli volbě zasedá do čtvrtka. Pokud vybere Díaze-Canela, půjde o zásadní omlazení, neboť jej od Raúla Castra dělí bezmála 30 let a narodil se až po komunistickém převratu.

Současný prezident Raúl Castro již dříve oznámil, že obhajovat mandát nechce. Zůstane však v čele komunistické strany do příštího sjezdu plánovaného na rok 2021. Tím si podle znalců ponechá vliv na případné další změny ve vedení státu či na podobu ekonomické liberalizace.

Bratři Castrové vládli Kubě posledních téměř 60 let. Starší Fidel se chopil moci v roce 1959, nejvyšší vládní funkci opustil v roce 2008, tedy téměř po 50 letech. Moc předal do rukou svého bratra Raúla, ten se vlády ujal na dalších 10 let. Výměna na nejvyšším stranickém postu mezi nimi proběhla v dubnu 2011, Fidel Castro tak skončil v poslední veřejné funkci.

Kuba byla zejména za vlády Fidela Castra jednou z nejuzavřenějších zemí světa. Po převzetí moci jeho bratrem Raúlem se země částečně otevřela, zlepšovaly se i vztahy s USA. V roce 2011 zrušil tehdejší americký prezident Barack Obama omezení v cestování na Kubu, vydávání víz. V dubnu roku 2015 se po více než 50 letech sešli představitelé obou zemí, o tři měsíce později země oficiálně obnovily diplomatické styky, přerušené od roku 1961.

Současný prezident Kuby Raúl Castro - Foto: Shutterstock

 

,

18. dubna 2018