Post irského prezidenta obhájil ve volbách levicový Higgins

Post irského prezidenta obhájil ve volbách levicový Higgins

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Post irského prezidenta ve volbách obhájila současná levicová hlava státu Michael Higgins. Vyplývá to z v sobotu zveřejněných výsleků pátečního hlasování, v němž sedmasedmdesátiletý politik získal podporu 56 procent lidí. Irové se rovněž vyslovili pro to, aby byla z ústavy vyškrtnuta pasáž označující rouhání za trestný čin. Higgins v jednokolové volbě s přehledem porazil dvojici političek a trio podnikatelů, z nichž mu v posledních dnech nejvíce šlapal na paty Peter Casey.

Tomu podle agentury Reuters přinesla u části voličů velký úspěch kampaň namířená proti etniku známému jako irští kočovníci, kteří podle něho neplatí daně a přiživují se na většinové společnosti. Casey, který v průzkumech dostával okolo dvou procent podpory, díky hlasité kampani vylétl až na 23 procent.

Irové rozhodovali rovněž v referendu o rouhačství, které bylo dalším v řadě podobných hlasování z poslední doby, odrážejících směřování tradičně silně katolické země k sekulární společnosti. Před půl rokem například Irové jednoznačně podpořili zrušení zákazu potratů.

V pátečním referendu odpovídali na otázku, zda má být vypuštěno slovo "rouhačské" z článku 40 irské ústavy. Ten má dosud následující znění: "Zveřejnění nebo vyslovení rouhačské, štvavé nebo nemravné záležitosti je přečinem, jenž má být potrestán v souladu se zákonem." Ačkoli zákaz rouhačství je v ústavě zakotven od roku 1937, dosud kvůli němu nikdo nebyl odsouzen.

Podle prvních výsledků se přibližně dvě třetiny voličů vyslovily pro to, aby byla tato pasáž vyškrtnuta.

,

28. října 2018