Křesťanská Evropa podle Polska

Chtěl bych znovu pokřesťanštit Evropu, řekl v prvním rozhovoru nový polský premiér

Křesťanská Evropa podle Polska
Chtěl bych znovu pokřesťanštit Evropu, řekl v prvním rozhovoru nový polský premiér

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server Politico: premiér totiž nemá v plánu nic menšího, než znovu pokřesťanštit Evropu, která se v posledních desetiletích podle něj spíše sekularizovala a vzdalovala víře.

„Jsme součástí Evropské unie, ale chceme ji změnit, abychom ji znovu pokřesťanštili. To je můj sen,“ uvedl Morawiecki. „Pro mne je nejdůležitější, že mi Pán dává dost síly, abych sloužil Polsku,“ řekl knězi, který vedl rozhovor s novopečeným šéfem vlády v katolické televizi Trwam.

„Budeme budovat Polsko jako silný a efektivní stát, ale také jako stát, který obsahuje univerzální a křesťanské hodnoty. Budeme je bránit, stejně jako naši jedinečnost před zesvětštěním a propadnutím do hlubin konzumu, do nedostatku principů a hodnot, což je bohužel nyní převládající rys v západní Evropě,“ prohlásil Morawiecki, který vládu povede v druhé polovině volebního období.

Evropská unie podle něj potřebuje nové myšlenky a křesťanské hodnoty a polská vláda se má zapojit více do vytváření budoucnosti unie, a to tím spíše, že anglosaský či francouzský model se neosvědčily.

Portál Politico upozornil, že televizi Trwam nesleduje ani setina polského publika. Ale je možné, že uhlazený bankéř Morawiecki si chtěl rozhovorem zlepšit pověst u diváků Trwam a posluchačů podobně zaměřené rozhlasové stanice Radio Maryja, kteří patří k tvrdému jádru přívrženců vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Morawiecki jako „naprosto nepravdivé“ a „absurdní“ popřel úvahy, že by vláda PiS chtěla Polsko vyvést z EU. Ale s přijetím eura nehodlá spěchat a míní setrvat u zlotého, dokud se eurozóna nezbaví problémů.

Jiný rozhovor než zmíněným katolickým stanicím nový šéf vlády neposkytl.

Opoziční list Gazeta Wyborcza označil za první test nového premiéra jmenování odborníků do čela státních firem, kam jeho předchůdkyně Beata Szydlová dosazovala stranické a spřízněné kádry; jejich seznam podle deníku už čítá dvě desítky stran. Sice by bylo naivní si myslet, že Morawiecki vymění všechny kariéristy, ale s novým premiérem rostou šance na změny k lepšímu, usoudil list.

,

9. prosince 2017