Střelba v Utrechtu

Tři mrtví po střelbě v Utrechtu. Podezřelého Turka po přestřelce zadržela policie

Střelba v Utrechtu
Tři mrtví po střelbě v Utrechtu. Podezřelého Turka po přestřelce zadržela policie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Policie zadržela hlavního podezřelého pondělní střelby v tramvaji v Utrechtu. Její zástupci to potvrdili na tiskové konferenci. Zadržení podle nizozemských médií předcházela přestřelka. Jde o 37letého muže původem z Turecka. Zadržení potvrdilo i město na svém oficiálním twitterovém účtu. Úřady zatím neuvedly kde, ani jak ho policie zadržela. Tři lidé zemřeli a pět lidí utrpělo zranění při střeleckém incidentu v tramvaji v nizozemském městě Utrecht. Tři ze zraněných jsou ve vážném stavu.

Nizozemský protiteroristický štáb v jednu chvíli ohlásil střelbu na několika místech v Utrechtu, policie ale takové zprávy šířené po internetu popřela. V souvislosti s dopolední střelbou hledala policie 37letého muže původem z Turecka. Je jím Gökmen Tanis narozený v Turecku, jehož fotografii z tramvaje policie zveřejnila na twitteru. Zároveň varovala veřejnost, aby se k muži, kterého označila za nebezpečného, nepřibližovala.

Ve městě operoval velký počet příslušníků protiteroristických jednotek. Radnice už prostřednictvím svého Twitteru zrušila výzvu, aby obyvatelé kvůli možnosti dalších incidentů neopouštěli domovy. Starosta města Jan van Zanen však na tiskové konferenci sdělil, že zatím stále platí nejvyšší stupeň ohrožení.

 

 

Policie na večerní tiskové konferenci potvrdila, že stále pracují s možností teroristického motivu, ale nevylučují ani žádné další.

Podle nizozemské veřejnoprávní televize NOS má hledaný muž dlouhou kriminální historii. Před 14 dny se měl objevit u soudu kvůli obvinění ze znásilnění. Mezi jeho dřívější prohřešky patřilo plivání na policisty, vloupání se do nákladního automobilu, loupež v obchodě i řízení pod vlivem alkoholu. V roce 2013 byl odsouzen za pokus o zabití.

Střelec podle policejních informací uprchl z místa činu autem, což vyvolává pochybnosti, zda neměl komplice. Vůz se mezitím našel. O několika útočnících hovořili i svědci, kteří od ležících obětí viděli utíkat několik lidí. Oficiální informace o útoku jsou ale zatím kusé.

„Myslíme na rodiny obětí,“ řekl ve videovzkazu, který nahrál na svůj Twitter, starosta Jan van Zanen. Starosta dodal, že město vnímá incident jako teroristický útok. 

„Možný teroristický motiv je součástí vyšetřování,“ napsala policie na twitteru. Nizozemský protiteroristický štáb podle informací veřejnoprávní stanice NOS vychází z toho, že střelba v Utrechtu zřejmě byla teroristickým činem.

Podle posledního vyjádření utrechtské policie jsou potvrzeni tři mrtví a pět zraněných, policie tak opravila svou předchozí informaci o devíti zraněných. Oblast incidentu zůstává uzavřená.

Policie ve městě Utrecht vyzvala školy a obyvatele, aby své budovy a areály uzamkli. V celé provincii pak platí nejvyšší varování před teroristickým útokem. Zpřísněná opatření ale byla zavedena i v jiných částech Nizozemska, především na letištích a v klíčových místech veřejné infrastruktury.

Odpoledne policisté uvedli, že pátrají po muži tureckého původu ve věku 37 let, zveřejnili také jeho fotografii. Server NU.nl citoval svědka, který vypověděl, že útočník kolem sebe divoce střílel. Policisté v rámci pátrání prohledali několik bytů a zadrželi jednoho muže.

Premiér Rutte řekl, že je situací v Utrechtu hluboce znepokojen. Dodal, že kvůli incidentu svolal krizové zasedání vlády.

, drb, zd

18. března 2019