Plagiátorství

Rektory pobouřilo opisování ministrů: Pošpinili studenty i pověst vysokých škol

Plagiátorství
Rektory pobouřilo opisování ministrů: Pošpinili studenty i pověst vysokých škol

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kauzy a podezření z opisování při získávání vysokoškolských diplomů jsou selháním jednotlivců, kteří porušili pravidla, a tím pošpinili poctivé studenty i pověst vysokoškolského prostření v Česku. Rektoři českých vysokých škol tak reagují na plagiátorské kauzy, které už dva členy druhé Babišovy vlády stály ministerské křeslo.

„Česká konference rektorů (ČKR) zásadně odsuzuje jakékoliv pokusy o plagiátorství při získávání vysokoškolských diplomů,“ uvedli rektoři v pondělním prohlášení. Zpětné kontroly obhájených prací ale vysoké školy nechystají. „Nicméně na vyžádání je možno práce, u nichž by vyvstala pochybnost, znovu prověřit,“ zdůraznili rektoři.

Rektoři tak reagují na dvě plagiátorské kauzy z posledních týdnů. Kvůli opisování v závěrečných pracích odstoupili z funkcí ministra spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). U Taťány Malé byla rezignace spojena i s kontroverzním výrokem o trestním stíhání premiéra Andreje Babiše a s dalšími pochybnostmi o její profesionalitě. Malou vystřídal Jan Kněžínek, na místo Krčála navrhuje ČSSD Janu Maláčovou. S tou se sejde premiér Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman, který ji do funkce jmenuje koncem července. „V pondělí 30. července v 15:00 v Lánech pan prezident jmenuje Janu Maláčovou ministryní práce a sociálních věcí,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

České vysoké školy mají opatření, která mají za cíl vyloučit jakékoliv pokusy o opisování a podvádění, zdůraznili v pondělí rektoři. „Vysoké školy zároveň namátkově ověřují funkčnost a spolehlivost těchto mechanismů. Kontrola původnosti závěrečných prací studentů byla, s ohledem na etiku vědecké a akademické práce, vždy součástí přípravy na obhajoby závěrečných prací,“ uvedla Česká konference rektorů.

Plošné a automatické kontroly závěrečných prací umožňuje systém Theses, který vytvořila Masarykova univerzita. V systému je za dobu jeho fungování uloženo téměř 700 tisíc závěrečných prací a zhruba 30 milionů dokumentů. Do systému se zapojilo 23 z 26 českých vysokých škol. „Systém kontroluje originalitu prací také vůči dalším vybraným zdrojům na internetu. Protokol z kontroly práce v tomto systému je v průběhu hodnocení práce využíván vedoucím práce i oponentem při zpracování hodnoticího posudku,“ uvedli rektoři v prohlášení.

23. července 2018