mobilní data

Neuvěřitelné a absurdní. Nováková za svůj výrok o drahých datech sklízí kritiku i z řad ANO

mobilní data
Neuvěřitelné a absurdní. Nováková za svůj výrok o drahých datech sklízí kritiku i z řad ANO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministryně průmyslu a obchodu (za ANO) Marta Nováková pobouřila veřejnost svým výrokem o tom, že za drahá mobilní data v ČR mohou v podstatě sami zákazníci, jelikož si data více nekupují a využívají wifi zdarma. Podle kritiků se tak ministryně chová spíše jako mluvčí operátorů. Výrok udivil i kolegu z vládní ANO Patrika Nachera. Dokonce i premiér Andrej Babiš řekl, že výrokům Novákové nerozumí a nesouhlasí s nimi. Sám pravidelně deklaruje, že prioritou vlády je otázku předražených mobilních dat vyřešit. 

Největším kritikem výroku Novákové je přirozeně opozice. Předseda poslaneckého podvýboru pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku Martin Jiránek za Piráty považuje slova ministryně za absurdní. „Tahle argumentace je pro mě neuvěřitelná a absurdní – za drahá data mohou sami lidé, protože si je nekupují a raději jdou na volnou wifi,“ podivil se nad absurditou výroku Jiránek ve vyjádření pro Echo24.

Nováková však spustila vlnu kritiky či nepochopení také v samotném hnutí ANO. Další člen podvýboru Patrik Nacher je přesvědčen, že to tak nemohla ani myslet. „Když jsem paní ministryni slyšel, tak jsem trochu nevěřil vlastním uším. Já si skoro myslím, že to paní ministryně ani tak nemyslela, protože to není možné. To, co ona řekla, byl učebnicový příklad věčného sporu o tom, co bylo dříve, jestli vejce nebo slepice. Proti jejímu názoru bych mohl argumentovat tím, že Češi mobilní data v takové míře nevyužívají proto, že jsou ty ceny drahé,“ řekl Nacher pro Echo24.

Průzkumy spotřebitelské organizace dTest totiž opakovaně ukazují, že tarify českých mobilních operátorů patří v evropském srovnání k nejdražším, zejména v oblasti mobilních dat. „Jsem rád, že dTest dělá takové průzkumy. Za mě je cesta vyvíjet permanentně tlak, dělat tahle srovnání, připomínat to lidem. Podle mě není cesta říkat lidem – nepřihlašujte se zdarma v restauraci, raději čerpejte svoje datové služby, až je vyčerpáte, tak si je musíte dokoupit, a když to budou takhle dělat všichni, tak to ti operátoři zlevní,“ komentoval Nacher.

Podle Jiránka je potřeba zajistit levná data už jenom proto, že otevírají cestu k digitalizaci ČR. Apeluje tak na ministryni, aby naopak jezdila po světě a vyjednávala s velkými operátory o příchodu do České republiky. „My potřebujeme znát podmínky, za které mají ti operátoři chuť k nám do toho obtížného prostředí přijít. To zjistíme jenom tím, že je objedeme po světě. Jedná se o investice v řádu desítek miliard a ty firmy se na to musí připravit,“ řekl Jiránek.

Babiš výrokům Novákové nerozumí a nesouhlasí s nimi

Podle Babiše vláda dělá vše pro to, aby se cena mobilních dat snižovala. Premiér opakovaně jednal s jednotlivými operátory a stále není s cenou spokojen. „Faktem je, že operátoři argumentují, že mají velké investice,“ poznamenal. Ministryně průmyslu má podle něj pravdu v tom, že pokud lidé budou více využívat data, pro operátory to může být výhodnější.

„My na ně tlačíme, nám se nelíbí tarify, protože individuálně, když jsem byl ministr financí, jsem vyjednal skvělý tarif, což se nakonec obrátilo proti mně, protože ho chtěli všichni. Je nepřijatelné, aby drobní uživatelé platili na tarify velkých firem,“ dodal Babiš. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na dotaz novinářů před zasedáním vlády označil slova Novákové za absurdní.

Podle analýzy společnosti Point Topic z loňského roku je v Česku průměrná platba za jeden gigabyte (GB) dat v mobilních sítích LTE třetí nejvyšší v Evropě. Vedla Belgie před Německem, kde vychází jeden GB na zhruba sedm dolarů, v ČR je to pět dolarů. Za Českou republikou následovaly ve výši plateb přepočtených podle parity kupní síly Španělsko a Slovensko. Naopak mezi nejlevnější země s náklady hluboko pod jedním dolarem patřily Finsko, Rakousko nebo Švýcarsko.

Vojtěch Šeliga