Zvyšování sazeb

Rada ČNB podle odhadů zvýší úrokové sazby znovu spíše až v únoru

Zvyšování sazeb
Rada ČNB podle odhadů zvýší úrokové sazby znovu spíše až v únoru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bankovní rada České národní banky na svém posledním letošním zasedání ve čtvrtek ponechá úrokové sazby beze změny. Sazby zvýší na svém zasedání na počátku února. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Podle některých ekonomů ovšem prosincový růst sazeb nelze úplně vyloučit, očekávají tak velmi těsné rozhodnutí.

„Bankovní rada na svém nadcházejícím měnověpolitickém zasedání ponechá klíčové úrokové sazby na stávající úrovni. Pro tento krok však bude hlasovat jen těsná většina radních,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška bude rada určitě hlasovat o zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. „Přesto si myslím, že většina členů podpoří zachování sazeb na stávající úrovni. Takový scénář je v souladu s predikcí, kterou ČNB zveřejnila v listopadu, kdy byly sazby naposledy zvýšeny,“ uvedl.

Únorový termín je pro růst sazeb podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera vhodnější. Bankovní rada totiž bude mít mimo jiné k dispozici novou makroekonomickou prognózu. „Poslední data neukázala na akutní potřebu růstu sazeb, a měsíční rozdíl je z pohledu ekonomiky zanedbatelný, kloníme se nepatrně více k únorovému termínu zvýšení sazeb,“ uvedl. Zároveň ale upozornil, že prosincové zvýšení nelze úplně vyloučit.

Ani podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka bankovní rada nezvýší sazby ve čtvrtek, ale až na počátku února. Dodal, že za posledních dvacet let ČNB zvýšila úrokové sazby dvakrát po sobě pouze jednou, a to v roce 2007. „Historické paralely samozřejmě nelze brát jako berné mince vývoje úrokových sazeb, každopádně určité vodítko poskytují,“ uvedl. Navíc se vývoj ekonomiky podle něj odchyluje jen drobně od prognózy ČNB a případnému zvýšení sazeb již v prosinci vyslovili podporu zatím je tři ze sedmi členů bankovní rady.

Měnového zasedání se ve čtvrtek zúčastní všech sedm členů bankovní rady.

,

17. prosince 2017