V lékárnách i nemocnicích znovu chybí potřebné léky. Řešení je v nedohlednu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na trhu s léky dochází k dalšímu velkému výpadku, kterému čelí jak lékárny, tak nemocnice. Podle lékařů a lékárníků je problém v přístupu Státního úřadu pro kontrolu léčiv, který nedostatečně informuje o výpadcích. V současné době chybí zhruba osmdesát druhů léků a standardem se už stalo, že v nemocnicích chybí desítky léků každý týden. Podle státu však výpadek není velký a změny nastanou až účinností novely zákona, která má vyřešit nedostatek některých léků. Podle kritiků se tím však nic nevyřeší a současný stav bude trvat dál.
Výpadky na trhu s léky se podle lékařů cyklicky opakují a vrcholem jsou zimní a letní měsíce. S dalším výpadkem se lékárníci setkávají v průběhu ledna, kdy nejsou k dostání některé léky na alergii, cukrovku nebo proti bolesti. Podle České lékárnické komory jsou hlavním důvodem výrobci, kteří upřednostňují prodej léků v jiných zemích nebo uvádějí problémy s výrobou účinných látek. Pro výrobce je totiž Česká republika malým trhem.
Další nesnází je současná česká legislativa, která dodání léků zejména do nemocnic komplikuje. Farmaceutické společnosti se totiž primárně zaměřují na velké hráče a na evropský trh se dodávají z velké části léky s obaly v němčině, francouzštině nebo italštině. Při výpadku léků v České republice pak tyto léky nemohou být nahrazeny hned, protože na tuzemský trh mohou být v dostání pouze v originálním balení, s českým návodem a v české krabičce. To platí i u nemocnic, kde pacienti s krabičkami i návody nepřijdou vůbec do styku.
Podle kritiků by však měl stát s tímto postupem počítat a dopředu skladovat zásoby při velkých výpadcích. „Dlouhodobě tvrdím, že to je problém Státního úřadu pro kontrolu léčiv. Měl by zaručit dostatečné množství léků jako je to běžné ve všech ostatních zemích Evropské unie. Jsou také země, které mají ohrožené léky na trhu ve strategických rezervách,“ řekl pro Echo24 lékař a poslanec TOP 09 Vlastimil Válek. Podle něj je praxe skladování léků běžná například v sousedním Polsku.
Válek také kritizuje snahu ministerstva zdravotnictví protlačit novelu, která řeší vypadávání léků z trhu. „Stát z mého pohledu dělá mrtvého brouka a tyto problémy nevidí. Snaží se marně zasahovat do reexportu a něčemu podobnému, co je v Evropě naprosto anomální. Většina zemí naopak tlačí na lékárníky, aby dovezli lék z nějaké země, kde se dá koupit levněji od dodavatele,“ řekl Válek. „V Německu je například nová legislativa, která přímo nařizuje lékárnám, aby dovezly levněji deset procent léků z jiných zemí,“ dodal.
Novela ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) je ve sněmovně pod palbou kritiky. Kromě opozice se do ní pouští i koaliční sociální demokracie a komunisté. Novela by totiž měla stanovit, že výrobci by museli v případě nutnosti dodat chybějící léky vydávané na recept do dvou dnů kdekoliv v České republice. V současné době platí předloha, podle které je zavedená povinnost výrobců dodat distributorovi léky podle tržního podílu. Zároveň má Vojtěchova novela řešit reexporty léků, kde je podle něj největší problém výpadků. Podle něj by měl být vývoz povolen jen u léků, které budou na seznamu Státního úřadu pro kontrolu léčiv.
Podle České lékárnické komory by stačilo, kdyby ministerstvo zdravotnictví zpřísnilo jak beztrestné období při výpadku léků, tak i finanční sankce vůči výrobcům při nenahlášeném výpadku v dodávkách léků.
„Přestože výpadky léků neustávají, v novele zákona o léčivech k takzvanému emergentnímu systému je ze strany ministerstva zdravotnictví navrženo prodloužení beztrestného období výpadku na 180 dní z dnešních 90 dní. Prodloužení na půl roku by negativně ovlivnilo dostupnost léků u ještě více pacientů, komora navrhuje lhůtu naopak zkrátit na 60 dní za jeden rok, tak aby čeští pacienti nebyli opakovaně bez svých léků,“ uvedla pro Echo24 mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.
Skepticky se k novele staví i Válek. „Podle mě to nepomůže ničemu. Budou stále chybět léky, které nejsou k dostání i dnes,“ řekl.