Protestující poničili Vítězný oblouk, další člověk zemřel. Francie zvažuje výjimečný stav
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sobotní protesty proti zvyšování cen pohonných hmot ve Francii skončily velkými materiálními škodami a zraněním více než 130 lidí, přičemž zemřel i jeden řidič automobilu. V Paříži byl kromě jiného poškozen interiér Vítězného oblouku a památka v neděli zůstane pro veřejnost zavřená. Prezident Emmanuel Macron svolal na neděli mimořádnou schůzi vládních činitelů a ihned po svém návratu ze summitu skupiny G20 v Argentině zamířil k Vítěznému oblouku, aby si prohlédl škody. Ministr vnitra Christophe Castaner nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu, informoval francouzský tisk.
Zatím poslední incident se stal dvě hodiny po půlnoci ve městě Arles. Řidič dodávky najel do kamionu, který stál v zácpě před zátarasem. Bariéru postavili na okresní silnici účastníci akce svolávané od listopadu takzvaným hnutím žlutých vest kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot.
Místní prokurátor sdělil agentuře AFP, že se u zátarasu vytvořila zácpa v délce deseti kilometrů. Dodávka po kolizi s jiným autem narazila v plné rychlosti do kamionu.
Vládní mluvčí Benjamin Griveaux řekl, že vláda posuzuje všechny způsoby, jak zabránit dalším protestům. Vyloučil ale, že by vláda změnila dosavadní kurz. V neděli se přihlásila skupina, která se označuje za mluvčí demonstrujících, a nabídla vládě dialog.
Voir l’Arc de Triomphe, l’un des symboles emblématiques de Paris saccagé ! Surtout, où repose le soldat inconnu. Je suis sans voix… #1erDecembre #GiletsJaune pic.twitter.com/dRUT5cxXPB
— Kévin Massala Imbolo (@LeTikkaMassala) 1. prosince 2018
Francouzi od 17. listopadu protestovali v sobotu už potřetí v rámci hnutí takzvaných žlutých vest nejen kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, ale proti růstu životních nákladů obecně. K sobotním akcím se připojilo v celé zemi na 75 000 lidí, zranění utrpělo podle policie 133 lidí a ze 412 předvedených osob policie ponechala 378 ve vazbě. Mezi zraněnými je 23 policistů. Hlášeny jsou značné materiální škody a pozorovatelé události označují za nejhorší občanský nepokoj ve Francii za více než desetiletí.
K protestujícím se připojily skupiny maskovaných mužů, z nichž někteří měli tyče a sekery. V Paříži převraceli a zapalovali automobily. „Musíme přemýšlet o opatřeních, která zabrání tomu, aby se to opakovalo,“ řekl Griveaux.
Macron svolal na dopoledne schůzku s premiérem Édouardem Philippem a Castanerem.
Ředitel centra pro národní památky Philippe Bélaval v sobotu zveřejnil video z Vítězného oblouku, u nějž se protesty také odehrávaly. Ze záběrů je patrné, že je interiér poškozen. Zvenčí je Vítězný oblouk popsán černým sprejem. Bélaval oznámil, že památka zůstane dnes pro veřejnost uzavřena, aby mohla být co nejrychleji uvedena do pořádku.
Francouzský tisk v neděli probírá sobotní události a uvádí, že Castaner ve svém dnešním projevu nevyloučil, že sáhne i k výjimečnému stavu. Ministr také pochybuje o tom, že ti, kteří rabovali a ničili, byli skuteční členové hnutí žlutých vest. K hnutí se zřejmě připojili radikálové. Mezi 287 zatčenými je podle něj nicméně málo lidí, které lze označit za výtržníky. „Žluté vesty se nechaly zahltit profesionálními vandaly, kteří ale umí utéct a uniknout zatčení“ řekl ministr.
V Paříži bylo k zásahům povoláno 5000 policistů a novináři se ptají, zda to nebylo málo. Mnozí z policistů přiznali, že byli v sobotu vyčerpaní a že se cítili být ohroženi, protože měli pocit, že jich není dostatečné množství.
Protesty žlutých vest začaly 17. listopadu a jejich třetí sobotní akci provázelo násilí, jež si vyžádalo podle nové bilance přes 263 zraněných. Podle nového údaje ministerstva vnitra bylo po celé Francii na akcích 136.000 lidí. Původně úřady hovořily o 75.000 účastníků.
Při předchozích smrtelných incidentech přišla 17. listopadu o život v Savojsku žena, do níž najela řidička v panice. O dva dny později pak otáčející se dodávka u jedné z blokád zranila motorkáře, který o den později zraněním podlehl.
Mimo Paříž je nejvíc problémů hlášeno z měst Puy-en-Velay, Tours, Tarbes, Marseille a Dijon. Úřady zatím nejsou schopné škody vyčíslit.