ČSSD možná odvolá ministra Staňka. Byl neprofesionální, zvážíme to, řekl Onderka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
První místopředseda koaliční sociální demokracie Roman Onderka by velice vážně zvažoval odvolání ministra kultury Antonína Staňka (taktéž ČSSD). Prohlásil to v pořadu Otázky Václava Moravce v reakci na tlak tuzemské kulturní i politické scény, odkud odešel premiérovi Andreji Babišovi otevřený dopis, ve kterém signatáři žádají Staňkovo odvolání. Ten nedávno odvolal z funkce šéfa Národní galerie Jiřího Fajta a také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Onderka chce na politickém grémiu strany slyšet Staňkovo vysvětlení. Pro ministrův konec je i místopředsedkyně opoziční ODS Alexandra Udženija.
Onderka se nechal slyšet, že Staňkovy kroky mu nepřijdou profesionální. „Musím říct, že ten způsob, jakým to bylo provedeno, to načasování, to nesvědčí o profesionalitě,“ řekl. Přiznal, že nezná ministrovy přesné důvody. „Bezesporu ale budu chtít, aby nám své kroky vysvětlil na politickém grémiu strany tento týden,“ uvedl místopředseda ČSSD.
Na dotaz, zda by byl pro odchod Staňka z resortu kultury, Onderka nepřímo přitakal. „Podle těch posledních dnů chování pana ministra v rámci ministerstva kultury, bych to velice vážně zvažoval,“ řekl s tím, že se o nastalé situaci už bavil s předsedou sociálních demokratů Janem Hamáčkem, který si Staňka bude chtít vyslechnout zrovna tak.
Otevřený dopis adresovaný premiérovi i Hamáčkovi podepsaly stovky osobností. Podle signatářů se Jiřímu Fajtovi od jeho nástupu do funkce v roce 2014 podařilo probudit do té doby „spící instituci“. Národní galerie pod jeho vedením zaznamenala pozitivní úspěchy a zařadila se mezi prestižní evropské výstavní instituce. S Fajtovým odvoláním tak nyní hrozí ohrožení mnoha projektů a zahraničních spoluprací, uvádějí v dopise.
Svou výzvu Babišovi pak zdůvodňují „nekompetencí, ztrátou důvěry a selháním“ u ministra Staňka. Je podle nich nesporné, že postupoval na základě plnění politické objednávky.
Své podpisy připojili představitelé hlavních kulturních institucí jako ředitelé Galerie hlavního města Prahy, Centra současného umění DOX nebo divadel Archa, Švandova divadla či ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Podporu kroku vyjádřili také někteří umělci, mezi nimi filmová dokumentaristka Helena Třeštíková, architekti Eva Jiřičná a Josef Pleskot, či režisér Jan Hřebejk. Mezi signatáři lze najít také bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.
„Šel mi mráz po zádech“
Onderka také uvedl, že petici osobností kulturního života bere velmi vážně. „To opravdu není žádná sranda, z toho opravdu šel mráz po zádech,“ prohlásil. Další z diskutujících, první místopředsedkyni občanské demokracie Alexandru Udženiju zaskočilo, jak jasně se Onderka na adresu svého ministra veřejně vyjadřoval. S Onderkou nicméně souhlasí. Pokud taková petice, tak „zvažovat výměnu je na místě“, řekla Udženija.