růst HDP

Česká ekonomika rostla rychleji. HDP vzrostl o 4,6 procenta

růst HDP
Česká ekonomika rostla rychleji. HDP vzrostl o 4,6 procenta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí rostla rychleji, než byl dosavadní odhad statistiků. Hrubý domácí produkt meziročně stoupl o 5,5 procenta a proti předchozím třem měsícům se zvýšil o 0,8 procenta. Za celý loňský rok ekonomika posílila o 4,6 procenta. Zpřesněné informace v úterý zveřejnil Český statistický úřad (CSÚ).

Důvodem zlepšení původního odhadu byly nové údaje za sektor vládních institucí. Ještě počátkem března odhadovali statistici meziroční růst v posledním loňském čtvrtletí na 5,2 procenta a za celý rok 2017 podle nich česká ekonomika rostla o 4,5 procenta.

Nová data ponechávají poněkud rozporuplné signály pro ekonomiku v letošním roce, řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Na jednu stranu vytváří podle něj rychlý růst HDP z konce loňského roku předpoklad pro zvýšení letošních prognóz. Na druhou stranu staví stále zjevnější známky cyklického zpomalení podnikovou sféru do obtížnější situace. Ziskovost podniků pravděpodobně loňský výsledek nezopakuje, dodal.

Česká ekonomika loni posilovala čtvrtým rokem po sobě. V roce 2016 vzrostl HDP Česka o 2,5 procenta, o rok dříve o 5,4 procenta a v roce 2014 o 2,7 procenta.

Reálné příjmy domácností loni podle údajů ČSÚ stouply meziročně o 3,9 procenta. Spotřeba domácností na obyvatele vzrostla dokonce o 4,6 procenta. V absolutních číslech dosahoval měsíční příjem domácností na obyvatele v průměru 24.842 korun, zatímco měsíční spotřeba na obyvatele loni činila 22.925 Kč.

Naproti tomu loni klesla míra ziskovosti nefinančních podniků meziročně o 1,1 procentního bodu na 49,4 procenta. „I tak zůstala míra zisku v ČR vysoce nad průměrem Evropské unie, kde dosahuje přibližně 40 procent,“ uvedl ČSÚ.

Důvodem nižší ziskovosti nefinančních podniků byl podle statistiků rychlejší růst mzdových nákladů, které loni meziročně vzrostly o 8,4 procenta. Investice podniků se oproti roku 2016 zvýšily o 0,2 procentního bodu na 29,4 procenta.

,

3. dubna 2018