Vakcíny mají potíže s jihoafrickou mutací. Vytváří se proti ní mnohem méně protilátek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Závěry nové laboratorní studie naznačují, že u jihoafrické mutace koronaviru se může snižovat počet ochranných protilátek po podání vakcíny od společností Pfizer a BioNTech až o dvě třetiny. Není ani jasné, zda dokáže vakcína proti této verzi viru ochránit, uvedly obě společnosti v prohlášení. Píše o tom agentura Reuters.
Podle studie vakcína ale stále dokáže částice viru neutralizovat. Pfizer a BioNTech jednají o možném vývoji vylepšené verze vakcíny či očkování třetí dávkou. To by však samozřejmě vyžadovalo další čas a peníze. Jihoafrická varianta je přitom například značně rozšířená v Tyrolsku, které Rakousko odřízlo od zbytku země.
Vědci z obou společností a z lékařské fakulty University of Texas vypěstovali vlastní verzi viru s mutacemi shodnými s jihoafrickou variantou koronaviru, známou jako B.1.351. Po aplikaci upraveného testovacího viru do krve odebrané lidem po vakcinaci látkou Pfizeru a BioNTech v ní zaznamenali až dvoutřetinový pokles počtu protilátek oproti běžné variantě koronaviru. Není zatím však jasné, jaká hladina protilátek je nutná k spolehlivé ochraně před covidem-19. Studie byla nyní publikována ve vědeckém časopise New England Journal of Medicine.
Spoluautor výzkumu Pei-Yong Shi předpokládá, že proti odlišné variantě bude i tak vakcína účinná. I pokud by byla účinnost vakcíny proti jihoafrické mutaci nižší než proti běžné variantě, měla by ochránit před závažným průběhem onemocnění a smrtí, uvedl. Pei-Yong Shi podotkl, že bude třeba provést další studie a klinické testy.
K prakticky totožným závěrům došla farmaceutická společnost Moderna i u své vakcíny. Proti jihoafrické mutaci zaznamenala dokonce až šestinásobný pokles účinných protilátek oproti běžné verzi koronaviru, uvedla rovněž v New England Journal of Medicine.