„ODS podepsala smlouvu s ďáblem, snížení daně u PHM nemělo přijít,“ míní ekonomka Horská
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda podle ekonomky a poradkyně premiéra Heleny Horské připravuje detailní strategii, jak zajistit dodávky energie pro příští topnou sezonu. Je třeba se připravit na přerušení dodávek plynu z Ruska v důsledku jeho agrese proti Ukrajině, uvedla dnes Horská v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Expremiér Vladimír Špidla (ČSSD) tento krok vlády podpořil, neboť ruský prezident Vladimir Putin podle něj bude v pokušení použít plyn jako zbraň.
„Musíme se připravit i na nejhorší scénář, kdy plyn přestane do České republiky téci,“ uvedla dnes Horská. Součástí připravované strategie budou podle ní regulace spotřeby plynu a sociální tarify pro domácnosti ohrožené chudobou, jejichž počet se přiblížil jedné pětině.
Letní sezonu by bylo třeba využít ideálně na úrovni EU k předzásobení se plynem, shodli se Horská se Špidlou. „Pokud nebude tato iniciativa dostatečná na úrovni EU, tak to musíme udělat my sami,“ uvedla ekonomka. Domácnosti, které jsou finančně zajištěny lépe, by měly využít léto k investicím do větší energetické nezávislosti a efektivity, dodala Horská.
Na rozdíl od expremiéra odmítla poradkyně předsedy vlády plošná opatření na podporu domácností a obyvatel, neboť by se tím podle ní zvýšilo zadlužení státu i míra inflace. Tucet návrhů, s nimiž přišlo opoziční hnutí ANO, by znamenalo výpadek státních příjmů ve výši 220 miliard korun ročně, které by si stát musel půjčit, uvedla Horská. Ve shodě se Špidlou ale podpořila zvýšení rodičovského příspěvku nebo podporu hromadné dopravy.
Horská kritizuje snížení spotřební daně u pohonných hmot
Helena Horská dále opakovaně kritizovala navrhované snížení spotřební daně u pohonných hmot. „Podle mého názoru ODS opět podepsala smlouvu s ďáblem, stejně jako se podepsala pod zrušení superhrubé mzdy. Je to opět opatření, které nemělo přijít,“ řekla.
A vysvětlila, proč Fialův kabinet schválil snížení spotřební daně navzdory tomu, co mu radí členové poradního sboru, v němž sama zasedá. „Jsou věci, ke kterým se vyjadřujeme jako odborníci a dopředu nám bylo řečeno, že náš hlas bude brán jako hlas odborníků. Rozhodnutí je ale vždy nakonec politické a navíc rozhodnutí v koalici. Toto politické rozhodnutí respektuji, nicméně jako odborník říkám: Toto nebylo rozhodnutí, které mně jako ekonomovi dávalo smysl,“ řekla Helena Horská.
Horská upozorňuje, že snížení spotřební daně nejvíce pomůže bohatým. „Když zrušíme spotřební daň u pohonných hmot, tak to ovlivní i mě, která, mohu říci, naopak potřebuje mít ten cenový impuls k tomu, abych já začala opravdu vážně přemýšlet o úsporách, jak uspořit na dopravě,“ řekla.
Naopak stát podle ní musí pomoc nasměrovat domácnostem, které se nacházejí v opravdu tíživé situaci. „Většina těchto domácností ani takové výdaje na pohonné hmoty nemá, takže ony tu úsporu ve svých rozpočtech tolik nepocítí, jako by pocítily například zvýšením odečitatelné položky na děti nebo na osobu, nebo kdyby byly dány nějaké úlevy ve smyslu zvýšení sociálních dávek například na podporu bydlení,“ dodala hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Stínová vláda ANO požaduje po kabinetu Spolu a Pirátů se STAN mimořádný příspěvek pro důchodce 6000 korun, zvýšení rodičovského příspěvku, vrácení slev na jízdné nebo snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu u základních potravin a stanovení jejich maximálních cen.