Personální krize v nemocnicích. Kraje žádají finance či další pomoc armády a studentů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nemocnice v regionech začínají mít značné problémy s nedostatky personálu či kapacit pro covidová oddělení. Na nemocnicích leží nejen starání se o pacienty s těžším průběhem covidu-19, ale i testování či očkování. Vysoké nároky na personál přitom naráží na narůstající případy nakažených zdravotníků. Některé kraje žádají o návrat studentů a mediků do nemocnic. Vysočina chce po státu miliony na pomoc se zvládáním nákazy.
Zatímco v pražských nemocnicích zatím personální potíže nepociťují, v řadě krajů chybí desítky až stovky zdravotníků. Nemocnice tak mají potíže s navyšováním kapacit covidových lůžek, dochází i k převážení pacientů napříč kraji a rušení odložitelných zákroků či péče. V některých zařízeních proto vypomáhají vojáci, hasiči i policisté. Některé nemocnice i kraje žádají o návrat i studenty vysokých a středních škol.
Stovky zdravotníků schází například středočeským nemocnicím. Pracovníci zařízení jsou v pracovní neschopnosti, karanténě nebo se starají o děti, které nemohou kvůli opatření proti šíření koronaviru chodit do školy. Stovky zdravotníků chybí také v Královehradeckém, Zlínském, Olomouckém či Moravskoslezském kraji.
Například v Karlovarském kraji řeší problém s docházející kapacitou lůžek na jednotkách intenzivní péče. Hejtman kraje Petr Kulhánek (za STAN) proto jednal s představiteli Bavorska a Saska kvůli možnému využití kapacit v německých nemocnicích. Vláda však o tom s Německem odmítla podle Kulhánka jednat, podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) zatím platí, že je jednodušší převážet pacienty v rámci krajů v Česku.
Nedostatek personálu začíná dělat potíže i Ústeckému kraji. V pěti nemocnicích Krajské zdravotní na začátku týdne chybělo kvůli onemocnění koronaviru přes 200 zdravotníků, další desítky postrádají v nemocnicích v Žatci či Litoměřicích. Kvůli nárůstu počtu nakažených pomáhá v nemocnicích znovu armáda. Nyní je to 27 vojáků a v pátek nastoupí podle informací krajského krizového štábu další. Celkem by to měla být zhruba padesátka vojáků, kteří se rozmístí do všech nemocnic v kraji. Hejtman Jan Schiller (ANO) se nyní rozhoduje, zda opět povolá na výpomoc mediky a studenty zdravotnických oborů.
Špatná situace s personálem potkala i největší zdravotnické zařízení v kraji, Městskou nemocnici Ostrava. „Nedostatek, respektive nepřítomnost zdravotníků na pracovištích, je pro nás naprosto limitující, zejména pokud se jedná o požadavky na stálé navyšování covidových lůžek,“ uvedla náměstkyně ředitele nemocnice pro řízení lidských zdrojů a správu Kateřina Kyselá. Situaci zařízení zvládá díky abnormálnímu zatížení zdravotníků. Personálu muselo rušit i dovolené, využívá vojáky i brigádníky.
Na některých nemocnicích kromě testování antigenními či PCR testy nově leží i očkování. Podle ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka se také projevuje a projeví efekt odkládané péče. Motol zatím situaci zvládá, i zde však od nového roku dramaticky roste počet nemocných zdravotníků, uvedl v České televizi. „Musíme reorganizovat nemocnici, část ambulancí, část jsou lidé, kteří si berou úvazky navíc, musí se to zorganizovat,“ řekl Miloslav Ludvík ke zvládání situace v současnosti. Kapacity jsou podle něj problém především v některých krajích kvůli českému nemocničnímu systému, v Praze kapacity zatím dostačují.
Vysočina bude žádat stát o 10 milionů korun na zvládání situace s covidem-19, vyplynulo to z jednání krajského krizového štábu. Prostřednictvím ředitelů středních a vyšších odborných škol zažádala také o pomoc v nemocnicích studenty zdravotních škol. Českobudějovická nemocnice zase od pondělí odkládá do konce měsíce veškeré odložitelné hospitalizace, aby mohla navýšit rezervní kapacitu pro pacienty s covidem-19. „Podobně jako na podzim se jedná o zhruba 50% omezení péče,“ uvedl předseda představenstva Michal Šnorek.
Česko druhý den po sobě zaznamenalo rekordní počet nových případů nemoci covid-19, dosud nejvyšší je i aktuální počet nakažených. Testy ve středu odhalily 17 668 nakažených. S nákazou se teď v zemi potýká 132 725 lidí, při podzimní vlně jich bylo nejvíce přes 122 000. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 7143 lidí s covidem, z nich 1061 je ve vážném stavu.