Velké obchody do středy zavřou. Kdo to poruší, tomu hrozí trest
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nerozhoduje zájem zákazníků či obchodníků, ale zákon. Velké obchody se zítra v poledne zavřou a otevřou až ve středu 27. prosince. A to kvůli rok a půl platnému zákonu, který nařizuje velkým obchodům o některých svátcích zavřít. Zákon kritizuje řada politiků a u Ústavního soudu dokonce leží návrh na jeho zrušení. Lidé jsou navíc zmatení, protože o jiných státních svátcích otevřené obchody jsou.
„Je v tom hodně zmatek a bude, dokud bude zákon omezující prodejní dobu platit. Lidé si nezapamatují, které dny je otevřeno a které zavřeno. Na 1. máje, na svátek práce, je otevřeno, ale 28. října a 28. září je zavřeno. Je to jeden z nejnepovedenějších zákonů z dílny sociální demokracie,“ uvedla pro Echo24 prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marta Nováková.
Obchody o rozloze nad 200 metrů čtverečních musí podle legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do dvanácti hodin. Otevřeno je naopak 17. listopadu, 5. července a 6. července.
Po říjnových volbách se ale může stát, že zákaz prodeje na některé státní svátky bude zrušen. Jeho zastánců je ve sněmovně nyní méně. V meziresortním připomínkovém řízení je už návrh poslanců ODS na zrušení zákona, které podporují Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu. Vláda Andreje Babiše k návrhu ODS v pátek zaujala neutrální postoj. V minulém volebním období ale hnutí ANO hlasovalo proti přijetí tohoto zákona. Ruku pro něj zvedli hlavně sociální demokraté, lidovci a KSČM.
Zákaz prodeje podporují odboráři
Zákon chtějí zachovat a rozšířit odboráři. Premiérovi Babišovi poslali dopis, ve kterém uvádějí, že zrušení zákona by byl krok zpátky. Podle odborů by se navíc omezení prodeje ve velkých obchodech mělo rozšířit na všech 13 svátků, nyní platí o sedmi státních svátcích.
Návrh na zrušení zákona podala loni před Vánoci k Ústavnímu soud skupina senátorů za ODS, TOP 09, STAN a ANO. Za soudce zpravodaje určil Davida Uhlíře. „Pan doktor už do konce roku zprávu a návrh rozhodnutí plénu předložit nestihne. Stane se tak v první čtvrtině dalšího roku,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.
I podnikatelské svazy žádají zrušení zákona. Na začátku roku podaly ústavní stížnost, ve které žádají zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě.
Lidé už si kvůli zákonu zvykli nakupovat s předstihem, uvedla mluvčí řetězce Kaufland Renata Maierl. „Za dobu platnosti zákona jsme vysledovali, že zákazníci rozložili své nákupy na dny předcházející a následující po dni státního svátku,“ uvedla pro Echo24 Maierl. „Zákazníci již zákon a s ním stanovené uzavření akceptovali, negativních připomínek z jejich strany evidujeme minimum,“ dodala Maierl.
Kvůli zavřeným obchodům si ale podnikatelé stěžují na snížené tržby. „Je těžké spočítat dopady zavřených obchodů. Nicméně celkové tržby všech obchodů a živnostníků se sníží zhruba o miliardu každý zavřený den,“ uvedla Nováková.
Na dodržování zákazu prodeje dohlíží obchodní inspekce
Například největšímu českému e-shopu Alza vyměřila Česká obchodní inspekce (ČOI) pokutu ve výši 230 tisíc. Alza v loňském roce porušila zákaz prodeje o svátcích dvakrát. Informaci přenesl server iDNES. „Konkrétně e-shop Alza pochybil 28. října a 26. prosince, a to v prodejnách v Praze a Plzni. Pokuta 230 tisíc korun je pravomocná,“ uvedl pro iDNES mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Alza se ale proti pokutě bude bránit žalobou. „Vzhledem k tomu, že již nelze využít opravný prostředek v rámci správního řízení, naši právníci připravují žalobu proti rozhodnutí správního orgánu,“ řekla ČTK mluvčí e-shopu Patricie Šedivá.
Na státní svátek 28. října zjistila ČOI porušení zákazu prodeje v pěti případech, celkem provedla 89 kontrol.