Příprava na druhou vlnu se zadrhává. Vláda má problém s dodávkou kvalitních respirátorů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda svým jednáním vyvolává stále větší obavy z příchodu druhé vlny nemoci covid-19 na podzim. Svědčí o tom celoplošná povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách, která bude zavedena od září. Zůstává však otázkou, zda je na případnou druhou vlnu připraven i samotný stát a zda tentokrát dokáže za pomoci dostatku ochranných prostředků ochránit pracovníky v první linii, jako jsou zdravotníci, policisté či hasiči. Nákupy respirátorů do skladů státních hmotných rezerv jdou však velmi pomalu.
Firmy, které neuspěly ve veřejné soutěži, se totiž odvolávají, což celý proces prodlužuje. „Například u zakázek na respirátory třídy FFP2 a FFP3 podaly některé firmy námitky, které se musí vypořádat, a tím se celý proces prodloužil,“ uvedl pro Echo24 Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR).
Do skladu tak zatím dorazilo v posledních dnech pouze 2800 nejkvalitnějších respirátorů. V červnu správa vypsala 35 dílčích zakázek podle zákona o veřejných zakázkách na dodání 11 druhů ochranných pomůcek. Z toho už u šesti druhů pomůcek podepsala smlouvy. „Jde například o filtry do polomasek třídy ffp3 (2800 ks), které v týdnu dodala do našeho skladu Sigma Výzkumný a vývojový ústav. Zdravotnické rukavice (21 631 600 ks) a návleky na obuv (356 600) dodá společnost BATIST Medical. Také jsme podepsali smlouvu na dodávku výtěrových setů (200 300 ks) s firmou Winner Group. Ochranné brýle (256 200 ks) dodá společnost TARGO PROMOTION PRAHA a ochranné štíty (167 130 ks) dodá firma GRD servis,“ sdělil Švagr.
Vítězné firmy mají tři měsíce na dodání těchto ochranných pomůcek, z toho 20 procent musí dodat do 30 dní. To znamená, že u smluv uzavřených na konci července (výtěrové sety a návleky) by měla být první část tohoto zboží dodána na konci srpna. Vypsáno je – Respirátor FFP3 – 1 109 000 ks, respirátor FFP2 – 1 537 000 ks, roušky – 16 205 900 ks, rychlotesty – 62 995 ks, zdravotnické čepice – 722 600 ks.
Nakupujeme dostatečnou kvalitu?
Další zakázky má také vypsané Ministerstvo vnitra, které by je pak mělo převést do rezerv. „Ministerstvo vnitra má v současné době ve skladech cca 62,5 mil. kusů roušek, 8.3 mil. kusů respirátorů, 6,8 mil. kusů jednorázových rukavic, 50,4 tis. kusů ochranných obleků, 535 tis. kusů ochranných brýlí, 280 tis. kusů ochranných štítů a 11,2 tis. kusů návleků na obuv. Na základě usnesení vlády č.808 ze dne 27.7. 2020 jsou resorty povinny převést nespotřebované osobní ochranné prostředky a zdravotní prostředky, které přesahují jejich dvouměsíční potřebu, na SSHR. V této věci aktuálně jedná Ministerstvo vnitra se SSHR,“ uvedla pro Echo24 za ministerstvo vnitra Hana Malá.
Otázkou však zůstává, jakou stát nakupuje kvalitu. V zakázce vypsané ministerstvem vnitra totiž netrvalo na evropské certifikaci FFP2, ale spokojilo se s čínskou KN95 či s americkou N95. Podle kritiků jsou však čínské respirátory nekvalitní a zdravotníci v první linii je nechtějí využívat.
V zadávací dokumentaci a ve vysvětlení zadávací dokumentace je uvedeno, že se připouští všechny ekvivalentní normy, aby se nezužoval okruh dodavatelů. „Zadavatel ani jinak postupovat nemohl, neboť by porušoval zákon o zadávání veřejných zakázek, který vždy připouští použití ekvivalentních norem. Ministerstvo vnitra nepreferuje v otevřeném řízení žádné ochranné pomůcky v závislosti na zemi původu. Jediné kritérium výběru je, aby výrobek splňoval veškeré potřebné certifikace společně s požadavkem uvedení na český trh. Dodatečné rozpory v kvalitě se řešily v jednotkách případů a i v době vrcholící pandemie při kritickém nedostatku OOP na trhu Ministerstvo vnitra dbalo na to, aby dovezené výrobky měly potřebné certifikace,“ sdělil pro Echo24 Adam Rözler za ministerstvo vnitra.
Rezerva bude na měsíc, věří SSHR
Správa státních hmotných rezerv věří, že materiálu bude nakonec dostatek. „Na jeden měsíc krize bychom měli mít celkem 27 mil. roušek, 7,6 mil. respirátorů FFP2 a 1,1 mil. respirátorů ffp3. Dále pak 200 tisíc výtěrových setů, (přes 200 tisíc ochranných štítů, 250 tisíc ochranných brýlí) nebo přes 21 mil. párů zdravotnických rukavic. Tato zásoba vzniká právě ze zakázek vypsaných námi a Ministerstvem vnitra. Od ministerstva financí jsme na to dostali 1,2 miliardy korun," uvedl Švagr.
„Vedle toho by nám měla jednotlivá ministerstva převést přebytky ochranných pomůcek, které si samy nakoupily. Zjednodušeně řečeno, nechají si zásoby na dva měsíce a všechno, co mají navíc, tak nám převedou do rezerv. Především jde o převod zásob z Ministerstva vnitra ze skladu z Opočínku. Předpokládám, že do konce srpna dořešíme všechny s tím související administrativní a technické záležitosti. Převod by se měl týkat asi 60 mil ks roušek a kolem 10 mil. ks respirátorů. Z ostatních resortů jednáme o převodu ochranných pomůcek ještě s Ministerstvem financí, Ministerstvem průmyslu a obchodu a s Ministerstvem zdravotnictví,“ dodal.