Zeman a Čína

Zeman čeká na Hradě na nové tváře vlády. Odcházející ministry bere na výlet do Číny

Zeman a Čína
Zeman čeká na Hradě na nové tváře vlády. Odcházející ministry bere na výlet do Číny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident Miloš Zeman v pondělí na Hradě příjme budoucí ministry Karla Havlíčka a Vladimíra Kremlíka. Odcházející členové kabinetu Dan Ťok a Marta Nováková se však mohou v závěru svého působení těšit na návštěvu Číny, kam se vypraví právě po boku prezidenta Zemana. Prezident Miloš Zeman by měl přijmout kandidáta na ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka v pondělí ve 14:00. Ještě před ním by se s prezidentem podle České televize měl setkat Vladimír Kremlík, který má nahradit ministra dopravy Dana Ťoka.

O plánovaných změnách ministrů nominovaných do menšinového kabinetu hnutím ANO informoval premiér a předseda hnutí Andrej Babiš prezidenta ve středu.

Zeman se změnami souhlasí, nové ministry jmenuje 30. dubna po návštěvě Číny, na které ho budou doprovázet ještě současní šéfové obou resortů – Dan Ťok a Marta Nováková. Na dotaz deníku Echo24 uvedl hradní mluvčí, že má jejich přítomnost svojí logiku. „Ministři jsou na tuto návštěvu plně připraveni. Věc má tedy svou logiku,“ uvedl Jiří Ovčáček pro Echo24. Samotní odcházející ministři na dotaz redakce Echo24 ohledně své chystané cesty do Číny nereagovali.

Prezident Miloš Zeman se během nadcházející návštěvy Číny setká s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Na pracovní cestu do Číny se český prezident vydá 24. dubna, zpět do České republiky se vrátí 29. dubna. V plánu má také například účast na summitu k takzvané nové Hedvábné stezce. Financování cesty bude v pondělí schvalovat vláda. Zeman poletí do Číny už popáté. Zemanova výprava do říše středu na konci dubna bude stát 8 852 000 korun. Například loni Hrad utratil za cestu do Číny o tři miliony korun méně, tedy 5,5 milionu.

Zeman patří mezi výrazné příznivce ekonomické spolupráce s Čínou. Se Si Ťin-pchingem se setkal také v Praze. Při jeho návštěvě v České republice v roce 2016 byly oznámeny čínské investice do roku 2020 ve výši 294 miliard korun. Podle České národní banky ale byly v uplynulých letech výrazně nižší. Čínské investice tento týden kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého nejsou na zcela uspokojivé úrovni. Je podle něj třeba, aby se „bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu“. Poukázal také na to, že český vývoz do Číny stoupá výrazně pomaleji než čínský do ČR.

Čím se bude živit Marta Nováková? Zatím si chce odpočinout

Končící ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) nezvažuje návrat do Svazu obchodu a cestovního ruchu, který dříve vedla, ani ke svému podnikání, které převzal její syn. Řekla to novinářům. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu oznámil, že Novákovou v čele resortu nahradí šéf asociace Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

„Předpokládám, že jsem dost aktivní na to, abych si určitě něco našla,“ uvedla Nováková. V první fázi si chce hlavně odpočinout. Potvrdila, že ještě bude součástí delegace prezidenta Miloše Zemana při cestě do Číny – hlava státu přistoupí ke změně ve vládě až po návratu z této návštěvy na konci dubna.

Vojtěch Šeliga