Nová výzva

Proměna exšéfa Zelených. Matěj Stropnický si koupil s přítelem opuštěný zámek

Nová výzva
Proměna exšéfa Zelených. Matěj Stropnický si koupil s přítelem opuštěný zámek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Z politika zachráncem opuštěné historické budovy se v minulých dnech stal Matěj Stropnický. Bývalý předseda strany Zelených si se svým přítelem pořídil nové bydlení, které je však poněkud neobvyklé – jde o zámek, který zakoupil z půjčky poskytnuté svou matkou.

Zakoupení zámku politik potvrdil na svém profilu na sociální síti, podle vlastních slov si opuštěnou nemovitost pořídil s cílem její záchrany. „Koupili jsme s Danem zámek v Osečanech na Sedlčansku. Teda: zámek to teprve bude, pokud se nám ho podaří zachránit, teď je to vybydlenej, opuštěnej a prázdnej starej dům s houštinou místo parku,“ napsal bývalý předseda Zelených.

Stropnický uvádí, že zámek nebyl na poměry pražských cen drahý. „Pro ty, které znervózňuje, že neznají cenu: usmlouvali jsme ho na dvanáct milionů, čili na cenu čtyřpokojového pražského bytu. A kde jsme na to vzali? Ukecal jsem mámu, že prodá pražský byt koupený z dědových peněz za Draculu a MonteCrista, který pronajímala, a my jí ho budeme do konce života splácet z pronájmu mého bytu v Praze. Taková zpětná hypotéka, jak jsme ji měli vloni ve volebním programu,“ uvedl Matěj Stropnický. Matkou politika je scenáristka Lucie Stropnická, její otec Zdeněk Borovec byl autorem textů několika úspěšných muzikálů – mimo Draculy a Monte Crista také Kleopatry či Bídníků.

„Cílem je záchrana kulturní památky a její oživení. Co mi političtí závistivci neumožnili dělat v Praze na veřejném, zkusíme teď tady na vlastním,“ doplnil politik s odkazem na program, který jeho strana prosazovala před minulými parlamentními volbami. Strana tehdy ve svém programu představila způsob, jakým plánovala zlepšit finanční situaci seniorů, kteří bydlí ve vlastním bytě, informovali jsme zde.

Matěj Stropnický byl předsedou Strany zelených mezi lety 2016 a 2017. Jako lídr se s ní účastnil parlamentních voleb na podzim roku 2017, kdy strana dosáhla necelých 1,5 % hlasů. Stropnický po volebním neúspěchu z vedení strany odešel. V rámci působení ve straně proslul i některými svými extravagantními názory – známý je například svým neobvyklým způsobem života. Pozornost upoutal i tezí o nadměrném létání Čechů v rozhovoru pro deník Echo24.

Stropnický není jediný, kdo se rozhodl zrekonstruovat nějakou historickou památku. Jedním z nejúspěšnějších soukromníků je v tomto ohledu například někdejší poslanec za Občanské fórum Petr Kučera, který spolu s manželkou v roce 1997 koupil od restituentů Bartoňů z Dobenína polorozpadlý rokokový zámek v Nových Hradech nedaleko Litomyšle. Manželům se podařilo zámek na vlastní náklady opravit a otevřít pro veřejnost.

, pk