ozvěna minulosti

VIDEO: Druhá volba Václava Klause, která ve výsledku rozhodla o Zemanovi

ozvěna minulosti
VIDEO: Druhá volba Václava Klause, která ve výsledku rozhodla o Zemanovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zákulisní přetahování kolem poslední nepřímé volby prezidenta znechutilo veřejnost natolik, že s radostí přijala možnost přímé volby. Druhé zvolení Václava Klause na společné schůzi obou komor parlamentu v únoru 2008 tak paradoxně vedlo ke zvolení Miloše Zemana o pět let později. Přímou souvislost v minulosti přiznala i dřívější Zemanova pravá ruka Miroslav Šlouf. Během složité volby padaly výroky jako: „Ty seš schopnej zabít bobra, abys zachránil strom,“ které posléze zlidověly.

Podivnými okolnostmi poslední nepřímé volby žila před jedenácti lety celá česká společnost. Členové ODS například jen těžko odpouštěli svému koaličnímu partnerovi Zeleným, že otočili a společně s ČSSD a KSČM prosadili lidové hlasování. Za rozhodnutím strany mohla stát i kontroverzní schůzka v hotelu Savoy mezi tehdejší Zemanovou pravou rukou Miroslavem Šloufem a kancléřem prezidenta Jiřím Weiglem.

„Ty prostě seš schopnej zabít bobra, abys zachránil strom? Jo? Ty jsi schopnej absolutně udělat cokoliv, jít přes mrtvoly, přes to, aby si dosáhl svýho. Respektuji to, že máš svého kandidáta, nicméně máš taky nějakou povinnost respektovat, aby došlo k nějaký shodě,“ vyčítal tehdejší ministr vnitra Ivan Langer předsedovy Zelených Martinu Bursíkovi.

Na záběrech, které tehdy pořídila televize Nova, navíc došlo i k náznakům vyhrožování. „Tak já ti to povím, jaká hra kolem toho byla. Jaká špinavá hra kolem toho byla, kolik lidí půjde bručet,“ řekl Langer Bursíkovi.

Volby se kromě nominanta ODS Václava Klause zúčastnili ještě kandidát Strany zelených Jan Švejnar a komunisty navržená Jana Bobošíková, která ale z volby sama odstoupila. Spekulovalo se, že šlo jen o taktický tah KSČM, Jany Bobošíkové a ODS, který měl dopomoci opětovnému zvolení Václava Klause.

Dne 15. února 2008 byl nakonec podruhé zvolen Václav Klaus, který se ve svém projevu snažil mírnit bouřlivou atmosféru volby. „Jistá rozpolcenost politické scény, která zde byla demonstrována, se nesmí v žádném případě stát brzdou naší cesty vpřed,“ pronesl před jedenácti lety čerstvě zvolený prezident Václav Klaus.

Volba paradoxně dopomohla Zemanovi na Hrad

Přestože byl v době Klausovy druhé volby Miloš Zeman v ústraní na Vysočině, jeho vliv byl ve Španělském sále patrný, především skrze již zmíněného Šloufa, který před časem v rozhovoru v DVTV o své aktivitě promluvil. „Přál si to Miloš Zeman,“ řekl. V rozhovoru kromě již zmíněné schůzky v hotelu Savoy přiznal, že lobboval za Václava Klause: „Když jsem mohl přiložit ruku k dílu v pomoci přesvědčovat některé poslance, tak jsem to samozřejmě udělal.“

Ve stejném rozhovoru Šlouf uvedl, že měli v plánu zavést přímou volbu prezidenta proto, aby dostali Zemana na Hrad. Podařilo se jim navíc využít nálady veřejnosti, která byla po poslední volbě značně znechucená nepřímou volbou hlavy státu. „Měl jsem obavu, že pokud bude ta volba nepřímá, tak že to nemusí mít ten efekt, který jsme si od prezidentské volby slibovaly…., že by nemusel být zvolen Miloš Zeman,“ uvedl Šlouf. „Nálada v tom parlamentu byla taková, že ti zákonodárci tu přímou volbu přijali,“ dodal Šlouf. 

Čtěte také: Mýtus o první desítce. V počtu aut jsme byli až na 21. místě

Vojtěch Šeliga