Nejednotné názory v ANO

Trojhlavé ANO. Lídři hnutí mají protichůdné názory, Stuchlík úplně otáčí

Nejednotné názory v ANO
Trojhlavé ANO. Lídři hnutí mají protichůdné názory, Stuchlík úplně otáčí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Volební tahouni hnutí ANO se těsně před komunálními volbami prezentují nejednotnými, až protichůdnými názory. Vidět to je především na případu pražských Holešoviček. Kandidát na primátora Petr Stuchlík nejprve veřejně prohlásil, že je pro zahloubení této rušné ulice, ale později vyšla na povrch odpověď, podle níž Stuchlík zahloubení považuje za zbytečné. Číslo 3 na kandidátce, exministr financí Ivan Pilný, pak na veřejné debatě prohlásil, že je pro zahloubení, ale jiný názor má i místostarosta Prahy 8 z ANO Matěj Fichtner, který prosazuje úplně jinou variantu – stavbu Čimické radiály.

„Holešovičky musí být zahloubeny,“ řekl Stuchlík při konání Sousedské večeře na Praze 8 již v úterý 11. září. Zde zároveň i upozornil na to, že musí být nejprve dostaven vnitřní a vnější okruh. Nicméně, platforma Auto-mat.cz, publikovala 20. září seznam odpovědí kandidátů do pražského zastupitelstva na dopravní otázky a zde Stuchlík otáčí. „Zahloubení ulice v Holešovičkách se nezdá nutné a to i z toho důvodu, že v této lokalitě je obydlených už pouze 20 bytů. Bylo by to finančně zbytečně nákladné,“ napsal podle Auto-mat.cz Stuchlík. Platforma Auto-mat deníku Echo24 sdělila, že otázky kandidátům zasílala již na přelomu srpna a září.

Kandidát na primátora za ANO se nyní sešel s představiteli sdružení a opět připomněl, že hlavním problémem je chybějící vnitřní a vnější okruh. „Jsem rád, že v první polovině roku 2019 bude naceněna a naplánována varianta zakrytování Holešoviček, jejich zklidnění a budoucnosti širšího okolí. Návrh pak podrobíme cost/benefit analýze a s ohledem na prioritní dokončení vnitřního okruhu bude o zklidnění Holešoviček jasno do léta příštího roku,“ napsal Stuchlík na Facebook.

Redakce deníku Echo24 Stuchlíka oslovila s otázkou, proč jsou jeho odpovědi pro holešovičkové sdružení a pro platformu Auto-mat protichůdné. Stuchlík se přímé odpovědi vyhnul a opět zopakoval, že zahloubení Holešoviček by bylo možné pouze díky dostavbě Městského okruhu. „Za určitých okolností by mohla existovat i varianta zklidnění Holešoviček, i když je nákladná,“ sdělil deníku Echo24 kandidát na pražského primátora za hnutí ANO Petr Stuchlík.

Pilný a Fichtner mají jiný názor

Názory co s rušnou ulicí v Holešovičkách, kterými denně projíždí průměrně až 90 tisíc aut, se různí i mezi dalšími členy hnutí ANO. Bývalý ministr financí a nynější kandidát na senátora na Praze 12 Ivan Pilný se na veřejné debatě vyslovil pro zahloubení Holešoviček. „Zahloubit, určitě,“ zněla Pilného odpověď na otázku představitele sdružení Holešovičky pro lidi Michala Trníka.

Zcela jinou variantu chce podle holešovičkového sdružení současný místostarosta Prahy 8 z ANO a radní pro životní prostředí Matěj Fichtner. Jak Holešovičky pro lidi, tak zastupitelský klub Osmička sobě a nezávislí uvádí, že Fichtner chce prosadit dlouhý ražený tunel, tzv. Čimickou radiálu. Ta by ústila až na konci Dolních Chaber. „Potíž je v tom, že tato stavba není ani v Zásadách územního rozvoje, ani v územním plánu a musela by navazovat na severní pražský okruh. Nikdo neví, kolik by stála. Pro lidi v Holešovičkách by to znamenalo roky čekání,“ napsalo hnutí Osmička sobě a nezávislí na svém facebookovém účtu. Fichtnerův záměr zmiňují i Holešovičky pro lidi, pro něž jsou názory členů hnutí ANO nečitelné.

Hnutí ANO se v nadcházejících volbách pokusí uhájit post primátora, který dosud zastávala kritizovaná Adriana Krnáčová. Nejprve do voleb měl hnutí vést poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher, který zvítězil v dubnových primárkách. Později byl ale odsunut na druhou pozici a lídrem se stal právě Stuchlík. Ten byl dosud předsedou představenstva společnosti Fincentrum, která se zabývá finančním poradenstvím. Zároveň byl jedním z investorů společnosti Fair Credit, která poskytuje nebankovní krátkodobé půjčky s extrémně vysokými úroky. Po zjištění deníku Echo24 se Stuchlík svého podílu zbavil.

Tomáš Kačmár