Macron v ČR

Do Česka přijede francouzský prezident Macron

Macron v ČR
Do Česka přijede francouzský prezident Macron

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Francouzský prezident Emmanuel Macron navštíví 27. října Českou republiku. Během svého pobytu se má setkat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a hlavou státu Milošem Zemanem. O návštěvě vrcholného evropského politika v Praze se spekulovalo už na jaře. Macron bude po dlouhé době prvním významným západním politikem, který tuzemsko reprezentované trestně stíhaným Babišem a východně orientovaným prezidentem Milošem Zemanem navštíví.

Deníku Echo24 to potvrdila mluvčí francouzské ambasády Kateřina Etrychová. „Informace tuto v tuto chvíli je taková, že Emmanuel Macron přijede do České republiky 27. října,“ sdělila. Návštěva má být jednodenní s tím, že její finální program ještě není známý. Podle agentury AFP, jež se odvolává na Elysejský palác, má však Macron naplánovanou schůzku jak s Babišem, tak se Zemanem. Den předtím bude v Bratislavě obdobně jednat se svým protějškem Andrejem Kiskou a premiérem Peterem Pellerinim.

O příjezdu francouzského prezidenta se hovořilo už na jaře, Macron měl do České republiky přicestovat v květnu. Zahraniční cestě měl nakonec zabránit jeho nabitý program. Tehdy navíc ještě zemi řídila Babišova vláda bez důvěry a není zvykem, aby představitel jiné země takový stát navštěvoval.

Od té doby, co v čele vlády stanul šéf hnutí ANO, do tuzemska příliš významných státníků nepřijelo. V březnu Česko navštívil šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Republikánský předseda na své soukromé cestě hovořil s premiérem, debatoval se studenty a navštívil obě komory parlamentu. Ve svém projevu v Poslanecké sněmovně varoval před Ruskem, které podle něho šíří dezinformace a snaží se podkopat spojenectví mezi Českem a Spojenými státy. Na bezpečnostní konferenci v Senátu pak Ryan připomněl, že USA zvyšují obranné výdaje, což by podle něho měli činit i jejich evropští spojenci.

, kva, jhr

17. října 2018