ROZDĚLENÉ RODINY

Kojila dceru a ztratili se. Uprchlice z KLDR uvidí svého syna po 68 letech

ROZDĚLENÉ RODINY
Kojila dceru a ztratili se. Uprchlice z KLDR uvidí svého syna po 68 letech

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Žena, která utekla z KLDR po vypuknutí války v roce 1950, se poprvé po 68 letech uvidí se svým tehdy čtyřletým synem. Ačkoliv se na cestu do Jižní Koreje vydala s manželem i oběma dětmi, hranici překročila jen s dcerou. O případu 92leté ženy informuje server CNN.

V den, kdy vypukla válka, byla Lee Keum-seom s rodinou u příbuzných na venkově, kam se málokdy dostaly zprávy o dění. Na situaci je však upozornili uprchlíci přicházející z hor. „Řekli nám, že utíkají a my bychom měli taky,“ řekla pro CNN Lee Keum-seom. „Ani jsme se nevrátili zpátky do domu. Utekli jsme jen v oblečení, které jsme měli na sobě. Pořád jsme šli a šli,“ dodala.

K osudnému rozdělení došlo právě během útěku k hranicím Jižní Koreje. „Byli jsme opět na cestě a já potřebovala nakojit dceru. Na cestě však bylo takové množství lidí, i v domech kolem cesty, že nebylo, kde to udělat,“ popisuje situaci Lee Keum-seom. Nechala tak manžela se synem na cestě a překročila s dcerou malý potok ve snaze najít nějaké soukromí.

Když se vrátila, muž se synem byli pryč. Žena tak s dcerou pokračovala a snažila se muže a syna nalézt v davu uprchlíků. Nakonec narazila na švagra, podle kterého se manžel se synem vydali ženu hledat opačným směrem. Ve zmatečném davu uprchlíků se však minuli. Lee Keum-seom už svého muže a syna nikdy neviděla. Podle CNN se muž se synem při hledání dostali až zpět do rodné vesnice a z KLDR se jim už emigrovat nepodařilo.

Návštěvy rodin rozdělených válkou začaly v roce 2000

Od konce korejské války uteklo do Jižní Koreje na 31 000 Severokorejců, uvádí Soul. Severní i Jižní Korea neumožňují návštěvy členů rodin na druhé straně hranice bez zvláštního povolení vlády. Od roku 2000 mohlo nicméně 20 000 Korejců strávit s členy rodiny, kteří žijí na druhé straně hranice, několik dní. K poslednímu takovému setkání došlo v roce 2015.

Zatímco Soul si přeje takových shledání více, Pchjongjang upřednostňuje setkání nepravidelná, protože nechce přijít o páku při vyjednáváních a nepřeje si, aby se zvýšilo povědomí o životě za hranicemi, uvedla agentura AP.

Obnova schůzek rozdělených rodin je jedním z kroků, které na svém dubnovém summitu slíbili jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un v rámci zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.

, zd