Český trh práce je vyčerpaný. Za prací k nám už přijíždí i Italové a Španělé
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Český pracovní trh je téměř vyčerpaný. Experti dokonce mluví o stavu plné zaměstnanosti, který by mohl být brzdou tuzemské ekonomiky. Pracovní agentury na situaci zareagovaly a začaly do Česka přivážet kvalifikované pracovníky do výroby ze Španělska a Itálie. Ti sice mají, například oproti Ukrajincům, vyšší požadavky, třeba na kvalitu ubytování, zato ale nepotřebují pro práci v Česku vízum.
„Jen v průběhu letošního roku jsme do Česka dovezli několik stovek zahraničních pracovníků, novou lokalitou se stalo například Španělsko nebo Itálie, a to především oblasti s vysokou nezaměstnaností v daných regionech,“ potvrdila pro server Echo24 Alena Kubová, Operations Director ze společnosti Adecco ČR
Podle Kubové stráví Španělé a Italové v jedné české firmě 8–12 měsíců, což vypovídá o tom, že na českém trhu hledají dlouhodobé uplatnění. Největší zájem o ně mají společnosti z odvětví výroby, protože se vzhledem k bohaté průmyslové historii Itálie a Španělska, jedná o kvalifikovanou pracovní sílu. „Například v automobilovém průmyslu, kde se jedná o pozice výrobního charakteru. Výjimkou také nejsou ani logistické společnosti, u kterých je v současnosti vysoká poptávka po skladnících,“ řekla Kubová.
Alena Kubová zdůraznila, že nespornou výhodou v zaměstnávání španělských a italských pracovníků je to, že pochází z členských států Evropské unie. „V rámci pracovní mobility je jednodušší získávat kandidáty ze zemí EU, protože odpadá vízová povinnost – stačí pouze nahlášení na úřad práce. Další výhodou je také podobný charakter prostředí. Destinace jako Itálie a Španělsko jsou bližší než země východní Evropy, což znamená dostupnější dopravu,“ řekla pro Echo24.
Tuzemské firmy mají o pracovníky ze zahraničí dlouhodobý zájem. Například vládní program Režim Ukrajina pro kvalifikované pracovníky, který měl urychlit získávání pracovního povolení Ukrajincům, ale nesplnil jejich očekávání. Svaz průmyslu a dopravy ČR proto vyzval designovaného premiéra Andreje Babiše, aby se tímto problémem jeho vláda zabývala. „Trh práce je v České republice vyčerpán, proto požadujeme příchod 50 000 lidí z Ukrajiny. Chceme, aby se procedura přijímání cizinců zjednodušila,“ uvedl k tomu první viceprezident Svazu Jan Rafaj.
Kam až klesne nezaměstnanost?
Nezaměstnanost dál klesá – v listopadu se snížila na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta. Bez práce je 265 469 lidí, což je nejméně za 20 let. Volných pracovních míst bylo v říjnu 209 866. Podle ekonomů je trh práce prakticky vyčerpaný, blíží se stavu plné zaměstnanosti a stává se bariérou dalšího růstu ekonomiky. Firmám to působí starosti, protože nedovedou volná pracovní místa obsadit a navíc musí zvyšovat mzdy, aby si udrželi stávající zaměstnance.
Analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský si ale myslí, že v Česku ještě není „tak strašná nouze, protože kdyby byla, dělaly by firmy všechno možné, aby lidi nabraly“. „Lidé teď mají šanci dosáhnout na lepší podmínky a díky stavu trhu se to rychleji děje. I když samozřejmě firmy nadávají, že nemají dostatek lidí, já to chápu, ale za mě je lepší mít spíše lidi, kteří si mohou víc vybírat, než frustrované zaměstnance, kteří vezmou cokoliv a jsou v pozici nevolníků,“ uvedl pro Echo24.
V dalších měsících očekávají ekonomové sezonní růst, od února se ale nezaměstnanost začne znovu snižovat. Firmy podle nich budou muset ještě razantněji zvyšovat mzdy a zároveň investovat do robotizace a automatizace.