Německý diskont otevře první obchod bez pokladen, kontrolu zařídí Velký bratr
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německý diskontní řetězec Aldi Nord otevře v nizozemském Utrechtu na začátku příštího roku první obchod zcela bez pokladen. Zákazníci si budou muset před vstupem stáhnout aplikaci, která jim vygeneruje specifický QR kód, píše deník Die Welt. Technologie je bude soustavně sledovat, co si berou za zboží a pak jen odejdou. Peníze se jim odečtou z konta. Zároveň se tedy jedná o další krok směrem ke zrušení hotovosti, které je vykládáno jako zjednodušení běžného života.
„Všechno ostatní udělají senzory v regálech a kamerová technologie instalovaná v obchodě, která zaznamenává všechny manipulace se zbožím v obchodě a přiřazuje je správnému zákazníkovi,“ oznámila společnost v pátek. Systémy nainstalované v obchodě komunikují s aplikací a v konečném důsledku by měly umožňovat zcela bezkontaktní a automatické platby při opuštění obchodu: zákazník jednoduše odejde.
Systém ale vzbuzuje obavy, že zákazníci budou ještě více pod dohledem moderních technologií a bude přesně známo, co si každý člověk kdy koupil. Všechny standardy ochrany údajů by "samozřejmě byly dodrženy," ubezpečuje firma. Inteligentní technologie zajišťuje, že údaje o obličeji zákazníka budou okamžitě odfiltrovány a nebudou zpracovávány, tvrdí dále obchodní řetězec.
Nakupování s dlouhými frontami bývá velkým problémem, zejména v obchodech s potravinami, ale zatím se podobné technologie přes roky pokusů na širokém základě neuchytily. Pokud se pokus Aldi Nord osvědčí, může to znamenat průlom. Řetězec provozuje jen v Německu přes 2 200 poboček. Pokud by se zapojila i sesterská společnost Aldi Süd, mohla by být nová technologie instalována v dvakrát větším počtu obchodů.
Nizozemsko je pro Aldi Nord ideálním testovacím polem. Na jedné straně je sociální struktura a kupní síla podobná podmínkám na domácím trhu v Německu a na straně druhé jsou nizozemští spotřebitelé více než Němci zvyklí na nové technologie, díky nimž je tradiční pokladna nadbytečná.
Bezhotovostní obchody s potravinami byly po nějakou dobu testovány mimo jiné ve Spojených státech. Nejznámější je projekt Amazon Go, ve kterém se americká technologická skupina pokouší postavit supermarket budoucnosti s vysokou úrovní technologií a spoustou umělé inteligence.