Mohutné africké baobaby staré přes 1000 let umírají. Vědci neví proč
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mezinárodní tým výzkumníků přišel se zjištěním, že většina nejstarších a největších baobabů, prastarých afrických stromů, v posledních 12 letech umírá. Z umírání těchto afrických ikon vědci podezřívají klimatické změny, důkazy však nemají.
Výzkumníci z univerzit v Jihoafrické republice, Rumunsku a USA se domnívají, že jsou za umírání zodpovědné klimatické změny zasahující celou jižní Afriku. „Máme podezření, že může mít úbytek monumentálních baobabů alespoň částečnou spojitost s významnými změnami klimatických podmínek, které se dotýkají jihu Afriky obecně,“ cituje web BBC ze zprávy zveřejněné vědeckým týmem v časopise Nature Plants.
Ke zkoumání těchto stromů, jejichž stáří sahá až dva a půl tisíce let do minulosti, se vědecký tým uchýlil už v roce 2005. Od té doby pomocí radiokarbonové metody zkoumá stáří a strukturu těchto stromů po celé jižní Africe.
K jejich překvapení zjistili, že osm ze třinácti nejstarších a pět ze šesti největších baobabů, které zkoumali, buď naprosto umřelo, nebo došlo ke kolapsu jejich nejstarších částí. Všechny mrtvé či umírající stromy jsou staré od jednoho do více než dvou a půl tisíce let. „Předpokládáme, že to má souvislost se zvyšující se teplotou a suchem,“ řekl BBC vedoucí týmu Adrian Patrut. K učinění definitivního závěru však vědci podle svých slov zatím nemají dostatek důkazů.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.