Turecko, Rusko a Írán budou usilovat o trvalé příměří v Sýrii

Turecko, Rusko a Írán budou usilovat o trvalé příměří v Sýrii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Turecko, Írán a Rusko budou spolupracovat, aby se v Sýrii mohlo uzavřít trvalé příměří. Na středečním summitu v Ankaře se na tom shodli prezidenti těchto tří zemí. Tématem summitu byla také ochrana syrských civilistů a syrské územní celistvosti a rovněž boj proti teroristům.

Rusko a Írán v syrské válce pomáhají syrskému režimu, Turecko stojí za některými povstaleckými skupinami a bojuje proti syrským Kurdům.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na společné tiskové konferenci řekl, že přibývá naděje na úspěch v Sýrii. To, zda si Sýrie uchová územní celistvost, podle něj závisí na tom, zda se bude dařit udržet v odstupu všechny teroristické skupiny. Turecko k nim řadí také kurdské milice, které se jako spojenci USA podílely na boji proti Islámskému státu.

Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že krize v Sýrii není řešitelná vojenskými prostředky. Podle něj Islámský stát a jiné teroristické skupiny vyhovují zájmům určitých velmocí včetně USA. „Přejeme si, aby všichni uznali jednotu Sýrie,“ řekl Rúhání.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že „společným rozhodnutím Turecka, Ruska a Íránu je zajistit územní celistvost a svrchovanost Sýrie“.

Podle Erdogana se nemůže na ustavení trvalého míru v Sýrii podílet nikdo, kdo nechápe, že úmysly Islámského státu a kurdských bojovníků jsou stejné. Turecký prezident tak narážel na americkou podporu Kurdů. USA mají na severu Sýrie asi 2000 svých vojáků, a to v oblasti, kde působí také Kurdové, proti nimž bojuje Ankara.

Šéf amerických tajných služeb Daniel Coats ve středu řekl, že Bílý dům brzy oznámí své úmysly s americkými vojáky, kteří jsou nyní v Sýrii. Podle amerických bezpečnostních zdrojů prezident Donald Trump na úterním setkání Národní bezpečnostní rady řekl, že vojáky v Sýrii ještě ponechá, ale přeje si, aby odtud brzo odešli. Přesný harmonogram stažení nestanovil. Chce, aby byl Islámský stát v Sýrii definitivně poražen, ale také aby se stabilizací Sýrie pomohly jiné země a OSN.

Summit Turecka, Íránu a Ruska se konal loni v listopadu v letovisku Soči. Erdogan se před středečním třístranným summitem sešel v úterý bilaterálně s Putinem a ve středu ráno s Rúháním.

Podle agentury AFP má nyní syrský režim pod kontrolu 55 procent syrského území. Končící boje o východní Ghútu, jež byla poslední významnou oblastí v rukou povstalců v blízkosti syrské metropole, se projevily příznivě na kurzu syrské libry. Oproti minulému týdnu podle AFP posílila o deset procent k dolaru a nyní se na černém trhu prodává za 430 liber. Oficiální kurs zůstal na 436 librách. Před začátkem konfliktu v roce 2011 byl kurs 48 liber k dolaru.

,