kdo má řešit Babiše ml.?

Možný únos Babiše ml. musí řešit Češi, vzkázala švýcarská policie

kdo má řešit Babiše ml.?
Možný únos Babiše ml. musí řešit Češi, vzkázala švýcarská policie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Švýcarská policie nevyšetřuje možné zavlečení švýcarského občana Andreje Babiše mladšího na okupovaný Krym a nechává vše na české policii. Případný únos musí být podle ní vyšetřován v zemi, ve které se stal. Babiš mladší je občanem Švýcarska, to ale podle tamější federální policie v případném zahájení vyšetřování nehraje žádnou roli. „Pokud je nějaká osoba unesena, vyšetřování musí zahájit země, ve které se trestný čin stal,“ uvedla pro deník Echo24 Anne-Florence Déboisová z Federálního policejního ředitelství v Bernu.

Ministr vnitra Jan Hamáček již dříve sdělil, že vyšetřování komplikuje právě to, že je Babiš občanem jiného státu. Sami Švýcaři se však věcí nezabývají. „Švýcarská policie může zahájit vyšetřování pouze v případech, kdy se trestný čin uskuteční na území Švýcarska,“ dodala pro Echo24 mluvčí švýcarských policistů.

Česká policie v minulém týdnu potvrdila, že se případem začala zabývat, Babiše mladšího se jí však dosud kontaktovat nepodařilo. „Zatím nemám informace o tom, že by se podařilo navázat kontakt či získat odpověď ze strany Andreje Babiše mladšího,“ řekl deníku Echo24 Aleš Cimbala z Městského státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje.

Prošetřuje se i místo údajného únosu

Hamáček v úterý podpořil české policisty, kteří podle něj v dosavadním vyšetřování nic nezanedbali. „Slyšel jsem (v médiích a veřejném prostoru – pozn. red.), že police nevyslechla Andreje Babiše mladšího, protože nic nedělá a na případ se vykašlala, není to pravda,“ uvedl ministr.

Podle státního zastupitelství jsou prověřovány všechny možné okolnosti případu. „Státní zástupce i policejní orgán se zabývá všemi skutečnostmi, které vyšly najevo,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. „Tedy kdo to případně organizoval, jaké osoby se na tom podílely nebo i to, kde se odehrávaly jednotlivé projevy toho jednání, které by bylo považováno za trestné. Zatím není uvažováno, že by se vyšetřování předávalo do zahraničí,“ uvedl na dotaz deníku Echo24 Aleš Cimbala.

Andrej Babiš mladší se kvůli svému údajnému zavlečení na Krym české úřady pokusil kontaktoval již v loňském roce, kdy mělo k trestnému činu dojít. Koncem roku 2017 napsal Kriminalistickému ústavu Policie ČR mail, že byl unesen a proti své vůli dopraven na Ukrajinu a na Krym. Policie nicméně případ podezření z únosu uzavřela a trestní řízení nezahájila poté, co získala fotku Babiše mladšího s denním tiskem. Případ byl tehdy vyšetřován bez dozoru státního zastupitelství, více jsme psali zde.

Události související s údajným zavlečením Andreje Babiše mladšího a nové informace o jeho možné roli v kauze Čapí hnízdo vyvolaly v Česku politickou krizi. Nesouhlas s dalším pokračováním Andreje Babiše ve vedení vlády deklarovali svým hlasováním senátoři, Poslanecká sněmovna bude v pátek hlasovat o vyslovení nedůvěry Babišově vládě. Pro tu budou s největší pravděpodobností hlasovat všichni poslanci z opozičních stran s výjimkou KSČM. Vládní sociální demokraté se hlasování účastnit nebudou, více píšeme zde.

Petra Kašpárková

22. listopadu 2018