Řidič žhářů dostal vyšší trest než za zabití

Na osm let za mříže

Řidič žhářů dostal vyšší trest než za zabití
Na osm let za mříže

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Od hloupého a stále nepochopitelného zničení dřevěného kostela v Třinci-Gutech uplynul už rok a půl. Hned druhý den po činu se na policii přihlásil jeden z mladíků, který pomohl k objasnění celého případu svou výpovědí. Krajský soud v Ostravě pak za necelý rok od požáru udělil tvrdé tresty. Dva mladíci si odsedí devět a osm let, jejich spolupachatel, v té době nezletilý, tři a půl roku. I přes odvolání všech zúčastněných potvrdil Vrchní soud v Olomouci tresty za obecné ohrožení a konstatoval, že léta strávená ve věznici jsou na spodní hranici trestní sazby.

Na první pohled se může zdát, že tresty jsou adekvátní vzhledem ke zničení skoro pět set let starého kostela Božího Těla. Je však pravděpodobné, že za čin bude nejvíc pykat ten z mladíků, který se o záměru dozvěděl až na poslední chvíli a celou dobu seděl pouze za volantem. Jak je to možné?

Do dnešní doby není zcela jasné, jaký byl důvod k tak barbarskému činu, který se zrodil v hlavě Jana Bortela. Z výpovědi vyplývá, že v červenci 2017 kontaktoval Jakuba Hurníka s tím, že by potřeboval odvoz, za který nabízí čtyři tisíce korun a zaplacení plné nádrže. Nebylo nic divného na tom, že Bortel požádal o pomoc právě Hurníka. Oba mladíci byli spolužáci a seděli spolu v jedné lavici. Hurník navíc svému kamarádovi velmi pomáhal, protože Bortel trpí vzácnou Friedreichovou ataxií, která napadá nervové tkáně v oblasti mozečku. Takto nemocný člověk má problémy s motorikou, vyjadřováním či rovnováhou, nikoli však s uvažováním či inteligencí. Spolu si pár dnů před osudným činem vyměnili několik zpráv, ze kterých však nebylo jasné, na co Bortel požaduje odvoz.

Hurník měl Bortela vyzvednout ve Frýdku-Místku večer 1. srpna. Na sjednaném místě čekal i mladistvý Richard T., kterého dělily dva dny od osmnáctých narozenin. Hurník se s Richardem potkal poprvé a celou cestu k benzinové pumpě se svého spolužáka vyptával, co vlastně mají v plánu. V momentě, kdy Richard čepoval benzin do PET lahví, prozradil Hurníkovi úmysl i cíl cesty: chce zapálit dřevěný kostel nedaleko Třince, tedy pouhých dvacet minut jízdy od Frýdku-Místku. Hurník kamarádovi nevěřil, přesto však oba mladíky zavezl až ke kostelu v Gutech. Žhářského úkolu se chopil nejmladší z trojice, ten kostel zapálil pomocí benzinu ze čtyř plastových lahví. Všichni aktéři z místa okamžitě ujeli.

Následný požár goticko-renesančního kostela byl zničující. V plamenech se dokonce roztavily všechny tři zvony. Druhý den se však v Hurníkovi hnulo svědomí. Zašel jako první na policii a vypověděl, jak k požáru došlo a kdo se na něm podílel. Kriminalisté tím získali dostatek důkazů k obžalobě všech tří nešťastníků, kteří způsobili šok nejen svým rodičům, ale také stovkám věřících se silnými vazbami na památný kostel.

Kostel Božího Těla v Gutech byl postaven v 60. letech 16. století. Šlo o nejstarší dochovanou dřevěnou sakrální stavbu na Těšínsku. - Foto: archiv

Soud nakonec všechny mladíky odsoudil k tvrdým trestům. Řidič Jakub Hurník dostal osmiletý trest i přesto, že se jako první přihlásil na policii a do poslední chvíle netušil, co se honí v hlavách obou žhářů. Mladistvý Richard nastoupil svůj trest ihned a za půl roku si může požádat o předčasné propuštění. Invalidní Jan Bortel požádal kvůli své nemoci o odklad. Na konci loňského roku nastoupil svůj trest do věznice s ostrahou dvacetiletý Jakub Hurník, který si o předčasné propuštění může zažádat až po šesti letech ve výkonu trestu. Pokud si odsedí celou vyměřenou dobu, vrátí se do společnosti v osmadvaceti letech. Jeho rodina se upíná k dovolání k Nejvyššímu soudu.

Za obecné ohrožení mohli plnoletí mladíci dostat osm až patnáct let. I přes odvolání se však trest nezměnil a vniveč vyšla i poněkud úsměvná snaha státního zástupce zakázat Jakubu Hurníkovi řízení motorového vozidla další dva roky poté, co vyjde z vězení.

Za nepochopitelný čin, při kterém ovšem nebyl nikdo zraněn, natož připraven o život, byly rozdány tresty tvrdší než za zabití. Stačí si vybavit čtyři roky starý případ čtyřiadvacetiletého mladíka. Ten po své oslavě narozenin usedl v opilosti za volant a v nepříliš prudké zatáčce na pražském Smíchově ztratil nad svým vozem kontrolu. Nehoda se stala osudnou pro jedenadvacetiletou dívku, kterou mladík smetl z autobusové zastávky. Ten v bezprostřední chvíli po tragédii opustil stojící auto a z místa utekl. Na policii se přišel přihlásit až druhý den, kdy vystřízlivěl a uvědomil si, co vlastně provedl. Soud však byl vůči němu shovívavější než v případě řidiče žhářů. Za usmrcení dívky dostal šest let nepodmíněně.

Jakuba Hurníka teď čeká těžká životní zkouška. Přátelství a pomoc kamarádovi se mu osudově nevyplatily. Ve věznici s ostrahou se bude muset po šest let vyhýbat jakýmkoli problémům, aby mu soud mohl po uplynutí této doby v případě žádosti o předčasné propuštění vyhovět. Dlouhý trest navíc může negativně působit na jeho psychiku. Nebude snadné čelit tlaku kriminálního prostředí, které z něho může „vychovat“ recidivistu.

České věznice jsou v současné době přeplněné a statistiky resocializace vězňů vykazují tristní čísla. Zpátky za mříže se vrací sedm z deseti propuštěných trestanců. Mladík, který má za sebou první dva měsíce ve výkonu trestu, se může spolehnout leda na svou rodinu. Ta ho podporovala během výslechů na policii i v době soudního řízení. Po návratu do normálního života si dlouho ponese stigma trestance. Připomínat mu ho bude i napáchaná škoda. Trojlístek pachatelů se o její splácení musí podělit.

Radnice v Třinci vyhlásila už týden po žhářském útoku veřejnou sbírku na postavení repliky zničeného kostela. Ten byl naštěstí pojištěn. S dokončením hrubé stavby se počítá v letošním roce. V Gutech nadále probíhají bohoslužby, nejbližší se koná v neděli 20. ledna v 11 hodin.

 

Ladislav Šustr

16. ledna 2019