Slovenská vláda chce prověřit všechny závěrečné práce. Chystá plošné odebírání titulů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na Slovensku se schyluje k bezprecedentnímu kroku. Poslanci nejsilnějšího vládního hnutí OĽANO vyzvali ministry školství a spravedlnosti, aby do konce září předložili takový zákon, který by umožnil kontrolovat originální verze všech vysokoškolských závěrečných prací a následné odebírání titulů v případě, že by byly zjištěny nedostatky jako je třeba plagiátorství. Slovenskem v posledních dnech otřásá aféra předsedy Národní Rady Borise Kollára z koaliční partaje Sme rodina, který čelí podezření, že náležitě necitoval ve své diplomové práci.
Poslanecký klub vládního hnutí OĽANO vyzval ministry školství a spravedlnosti k přípravě nového zákona na základě pondělního jednání s předsedou Národní rady Borisem Kollárem, který je podezřelý z necitování v části své diplomové práce.
„Na poslaneckém klubu jsme kladli Borisu Kollárovi otázky více než tři hodiny. Na všechny položené otázky odpověděl, přičemž nevyjasněným problémem zůstalo necitování vlastního školitele, který mu takové konání dovolil,“ řekl předseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš.
Poslanecká klub následně uvedl, že takové jednání považuje za školitelovo selhání. Odsoudil zároveň všechny formy plagiátorství.
Dvě slovenská ministerstva by měla přes prázdniny připravit zákon, který umožní prověřit veškeré závěrečné práce a následně odebrat vysokoškolské tituly.
„Vycházíme z takové kotvy, jakou jsme dali lidem před volbami, že zákon platí pro každého,“ řekl premiér Igor Matovič (OĽANO). „Necháme už na ministrech, odkdy se bude zpětně kontrolovat, jak studenti dostávali tituly,“ dodal slovenský předseda vlády.
Tento krok kritizuje bývalý premiér a populární politik Peter Pellegrini (Směr). Tvrdí, že kvůli selhání jednoho člověka mají na tento krok doplatit všichni vysokoškolsky vzdělaní lidé. „Pokud je náhodou jejich zaměstnání navázané na jejich titul, mohou přijít i o něj. Boris Kollár přitom nepřijde o nic,“ dodal Pellegrini s tím, že Směr je připraven svolat mimořádnou schůzi s návrhem na odvolání předsedy Národní rady.
Boris Kollár tvrdí, že titul získal řádně. „Titul jsem získal v souladu se zákonem. Nedovolím, aby na mém jménu někdo vytvářel byť jenom nejmenší záminku vůči této vládní koalici, aby mohl rozeštvávat. Jen z tohoto důvodu jsem se rozhodl, že dokud budu v politice, budu používat jen jméno Boris Kollár,“ řekl předseda slovenské sněmovny, který titul magistra získal před pěti lety na soukromé slovenské Středoevropské vysoké škole ve Skalici.
Kollár tvrdil, že v diplomové práci jako zdroj neuvedl použité pasáže z publikace svého školitele Jozefa Minďaše, protože Minďaš s tím souhlasil. Minďaš, který je nyní rektorem zmíněné vysoké školy, v prohlášení uvedl, že Kollárova státní závěrečná zkouška byla provedena podle zákona. Středoevropská vysoká škola nepatří v zemi k prestižním vzdělávacím institucím.
Po Kollárově vstupu do politiky v roce 2016 slovenský tisk informoval o jeho někdejších kontaktech na přední členy bratislavského podsvětí. Do médií tehdy unikly také kopie dokumentů kontrarozvědky z roku 1990, že se Kollár podílel na dovozu asi šesti kilogramů heroinu do tehdejšího Československa. Kollár, který vlastní lyžařské středisko na středním Slovensku a také třetí nejposlouchanější rozhlasovou stanici v zemi, nařčení z obchodování s drogami popřel. Hájil se i tím, že jednoho mezitím zavražděného člena slovenské mafie znal od dětství a že se nikdy nepodílel na nelegálních aktivitách. Na stránky bulvárních listů se Kollár dostal i kvůli tomu, že má více dětí s několika ženami.