nová móda

Vrchol kapitalismu a docela mastná oslava chudoby? Gucci nabízí za příplatek ošoupané tenisky

nová móda
Vrchol kapitalismu a docela mastná oslava chudoby? Gucci nabízí za příplatek ošoupané tenisky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Přes 17 tisíc korun za „obnošené“ tenisky. Taková je aktuální nabídka světoznámého módního domu Gucci. Zákazník si může vybrat ze tří modelů, za neobvyklé provedení si přitom připlatí - podobné, ale čisté tenisky firma nabízí o pět tisíc levněji. Kromě kontroverzní nabídky obuvi firma řeší i obvinění z rasismu – minulý týden musela z prodeje stáhnout černý svetr, který podle kritiků zesměšňoval černochy.

Nové tenisky nejsou u firmy ničím převratným – jiný typ zašpiněných tenisek Gucci představil již před dvěma lety, jindy zase přišel s obnošenými či vybělenými džíny. V aktuální kolekci se návrháři dle svých slov inspirovali klasickým sportovní obuvi 70. a 80. let. S obdobnými kousky čas od času přicházejí i další návrháři – na světových módních molech tak opotřebované boty představily značky Adidas, Saint Laurent nebo Golden Goose.

Ne všichni však s novými trendy souhlasí. Britský deník Evening Standard upozornil, že právě Golden Goose čelil kritice za prodej podobných tenisek loni. „Obnošené“ boty za necelých 14 tisíc lidé hromadně označovali za „oslavu chudoby“ či „vrchol kapitalismu.“ Podobným reakcím nyní čelí i Gucci, lidé boty přirovnávají k pracovnímu obutí na zahradu či levným teniskám, které vyhodili před 20 lety. „Mám zaplatit 900 dolarů za tenisky, které vypadají opotřebovaně. Jenom proto, že je to Gucci,“ diví se lidé na twitteru. „Příště začnou prodávat ‚imaginární tenisky‘ a určitě se najdou lidé, kteří si je koupí,“ komentuje novinku další uživatelka.

Umělci pálí oblečení

Nová kolekce Gucci v nedávných dnech upoutala pozornost i svou nabídkou pro ženy. Černý svetr s výraznými červenými rty podle kritiků připomínal rasistickou karikaturu, zesměšňující černochy. Firma se následně za prodej svetru omluvila a stáhla ho z nabídky. Ne všichni ale s kritikou souhlasí. „Gucci se omlouvá za ‚blackface‘ svetr. Komické. Svět módy se zbláznil, komentoval na twitteru kauzu hudebník Steve Wall.

Protesty těch, kteří Wallův názor nesdílí, však neustaly ani po ukončení prodeje svetru. Lidé na protest proti údajnému rasismu začali své oblečení pálit, nyní se k nim přidal i známý raper 50cent. „Zbavuji se všech věcí Gucci, které mám doma. Přestávám jejich značku podporovat,“ napsal.

Obdobné protesty nespokojených zákazníků také nejsou ničím novým – loni lidé hromadně pálili oblečení značky Nike. Přiměla je k tomu reklama, ve které značku propagoval kontroverzní hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick, více jsme psali zde.

, pk

14. února 2019