Má Šmarda nominaci na ministra sám vzdát? Nevrazím ČSSD kudlu do zad, říká
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vleklé spory ohledně obsazení ministerstva kultury nekončí a zevnitř vládní ČSSD se začíná ozývat názor, že by je mohl pomoci vyřešit sám její kandidát Michal Šmarda. Myslí si to hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, podle něhož by měl místopředseda sociálních demokratů popřemýšlet, zda vůbec chce za takové situace na ministerstvo nastupovat. Taková varianta ale není na stole, míní Šmarda. Strana se na jeho nominaci usnesla a on s ní souhlasil, něco takového jí nemůže udělat, řekl deníku Echo24.
Šmardu odmítl ve středu jmenovat prezident Miloš Zeman a požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka o navržení jiného kandidáta. Podle hlavy státu se stávající nominant nikdy problematikou české kultury nezabýval, a proto není odborně kompetentní vykonávat funkci ministra kultury. Vzniklou patovou situaci bude šéf sociální demokracie řešit příští týden s premiérem Andrejem Babišem poté, co se vrátí z dovolené.
Podle Netolického by ji však mohl odblokovat sám místopředseda strany. „Nemyslím si, že bychom nyní měli ustupovat a hledat kandidáta, na druhou stranu si myslím, že by i Michal Šmarda měl přemýšlet o celé situaci,“ nechal se slyšet ve čtvrtečním Interview ČT24. Když si představím, že bych nastupoval na jakýkoliv úřad s takovouto atmosférou, tak je otázka, jestli bych potom na tom úřadě měl tu patřičnou autoritu, respekt,“ dodal pardubický hejtman s tím, že Šmarda by si měl pohovořit s Janem Hamáčkem a říct si, jestli je pro něj jako možného ministra nastalá situace komfortní. Jako možnost vidí,že by se místopředseda ČSSD nominace vzdal. „Já si totiž nemyslím, že zrovna tato situace má vést k pádu vlády,“ prohlásil.
Sám Šmarda přiznává, že se nejedná o situaci, o níž by měl člověk stát. „Ale jestliže já jsem jednou souhlasil, předseda Jan Hamáček i vedení strany do toho investovali svůj politický kapitál, tak já jim nemůžu vrazit kudlu do zad a říct jim, že na to kašlu. To slušný člověk neudělá,“ sdělil pro Echo24.
K vládě je kritický a dokázal by si představit jiného předsedu i jiné ministry. „Já jsem několikrát zopakoval, že na té nominaci nelpím, ať se sociální demokracie rozhodne jakkoliv. Na druhé straně, jestliže oni se na něčem usnesli, já jim to udělat nemůžu,“ dodal Šmarda.
Staněk podal demisi už v květnu
Spor o nového ministra kultury trvá čtvrt roku. Nyní již odvolaný šéf resortu Antonín Staněk v polovině května podal demisi po kritice odborné veřejnosti, která se na něj snesla po odvolání šéfů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Hamáček tehdy řekl, že Staněk nekončí kvůli odvolání obou ředitelů, ale kvůli vyhrocené situaci v kultuře, kterou už nemůže osobně zklidnit. Zeman demisi nepřijal. Argumentoval tím, že Staněk odhalil zneužívání veřejných peněz a neměl by za to být trestán. Babiš následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování Šmardy.
Zeman s odvoláním Staňka několik týdnů otálel, ústavní právníci proto mluvili o porušování ústavy. Babiš na prezidenta odmítl podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu. Staňka nakonec z funkce odvolal ke konci července, nového ministra ale místo něho nejmenoval. Šmardu několikrát kritizoval. Poukázal na to, že zatímco Staněk má titul docent, Šmarda má jen středoškolské vzdělání. Šmarda podle Zemana také nemá žádné zkušenosti s kulturou, zatímco Staněk řídil jako primátor Olomouc, kterou prezident označil za kulturní město.
Prezident původně avizoval, že se k jmenování Šmardy vyjádří v polovině srpna po skončení své dovolené. Řízením ministerstva kultury byl pověřen ekonomický náměstek René Schreier.