Kellnerova PPF

Majetek PPF se vyšplhal k bilionu korun. Budoucnost Kellner nevidí černě

Kellnerova PPF
Majetek PPF se vyšplhal k bilionu korun. Budoucnost Kellner nevidí černě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Finanční a investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera vydala svou tradičně očekávanou výroční zprávu. Z ní mimo jiné vyplývá, že výše jejího celkového majetku se dostala na téměř jeden bilion korun, a ten tak vzrostl o 41 procent. Hned v úvodu zprávy Petr Kellner píše, že skupina PPF nemá důvod dívat se do budoucnosti v černém. Informují o tom Hospodářské noviny.

Objem majetku, který skupina PPF spravuje po celém světě, vzrostl o 41 procent na celkem 38 miliard eur, tedy 973 miliard korun. „PPF je dnes skupina podnikající v 22 zemích na třech kontinentech. Zaměstnáváme 170 tisíc lidí a v zemích, v nichž působíme, odvádíme miliardy na daních,“ uvedl Petr Kellner ve výroční zprávě. V loňském roce byl čistý zisk skupiny 642 milionů eur (asi 16,5 miliardy korun), což je o 9,1 miliardy korun méně než v rekordním roce 2016, kdy vydělala 25,6 miliardy korun.

Největší a také nejcennější společností patřící skupině PPF je úvěrová firma Home Credit. „Téměř třicet milionů klientů po celém světě, od Prahy přes Moskvu, Peking až do USA, mluví samo za sebe. V Číně se nám úspěšně dařilo udržet růst a vyrovnávat se s novou regulací celého sektoru spotřebitelského financování,“ říká Kellner o její úspěšnosti. I přes to však Home Credit v prvním čtvrtletí letošního roku na čínském trhu prodělal asi 2,3 miliardy korun.

PPF se angažuje také v oblasti telekomunikací. Kromě majoritního podílu v české O2 je se skupinou spojena také společnost Cetin, která podle Kellnera díky rozsáhlým investicím „zrychluje Česko“. Kromě toho začala PPF rozšiřovat své telekomunikační portfolio i nákupem středoevropských a východoevropských telekomunikačních firem, které původně patřily norskému Telenoru.

Skupina výrazně investuje i do oblasti e-commerce. 40procentní podíl získala v druhém největším tuzemském e-shopu Mall.cz a ve srovnávači cen Heureka.

Nečekaná koupě Škody Transportation

Překvapivým krokem byla loňská koupě tuzemské Škody Transportation. Zaplatila za ni 326 milionů eur, což je při kurzu, který platil v době převzetí firmy na konci dubna, 8,3 miliardy korun. Mezi zájemci o převzetí Škody Transportation byl přitom skoro rok za favorita považován největší výrobce kolejových vozidel na světě, Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) z Číny. Svůj zájem koupit plzeňskou firmu před rokem potvrdil v prohlášení pro hongkongskou burzu. Poté do hry vstoupil konkurenční německý Siemens. Na začátku listopadu pak česká média také s odvoláním na nejmenované zdroje přišla s informací, že Škodu Transportation koupí Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského.

Petr Kellner je největším akcionářem PPF, ve firmě drží podíl 98,92 procenta. Rovnocenné podíly ve výši 0,54 mají další akcionáři – Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieursart.

, mm

3. srpna 2018