Divadlo v Plzni, Čapek a vznik Československa

Divadlo v Plzni, Čapek a vznik Československa

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropa na scestí

Debut Zuzany Kaiserové je thriller o Evropě v budoucnosti. Vyprávění začíná útokem teroristů na pražské Masarykovo nádraží, za atentátem údajně stojí křesťanští fundamentalisté z Vysočiny. Hlavní hrdinka narychlo opouští Brusel, aby zjistila, co se stalo s jejím otcem, křesťanským intelektuálem Kalandrou.            

Zuzana Kaiserová: Kalandrova dcera, Volvox Globator 2018, 264 stran.

 

Okupace očima lékařky

Panelová výstava na Vítkově vychází z dopisu, který napsala mladá lékařka pražské záchranné služby svým rodičům týden po okupaci. 21. srpna 1968, v době největších bojů, ošetřovala raněné u budovy Československého rozhlasu. Dopis je unikátním svědectvím o situaci v ulicích okupované Prahy.            

Neznámá hrdinka od Rozhlasu, Národní památník na Vítkově Praha, 16. 8. 2018 – 31. 3. 2019.

 

Setkání divadelníků v Plzni

Festival Divadlo se postupně stal jedním z nejvýznamnějších mezinárodních divadelních festivalů u nás. Objevují se zde představení malých i velkých scén, na programu je činohra, opera či loutkové a pohybové divadlo. Cílem je uvést mimořádné inscenace a konfrontovat českou divadelní tvorbu s tou zahraniční.

Mezinárodní festival Divadlo, Plzeň, 12. 9. – 20. 9. 2018.

 

Češi, Slováci a jejich stát

Společná výstava Národního muzea a Slovenského národného múzea u příležitosti výročí sta let od založení Československa je k vidění v historické budově zmíněné instituce. Přibližuje dějiny společného státu Čechů a Slováků, ukazuje, co nás spojovalo i rozdělovalo, vzájemné vztahy vykresluje na pozadí osudů lidí.           

Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava, Národní muzeum Praha, 28. 10. 2018 – 30. 6. 2019.

 

Retrospektiva Františka Kupky

Dílo Františka Kupky v celé jeho šíři lze zhlédnout v Národní galerii, která představí i práce ze sbírek Centre Pompidou nebo Guggenheim Museum. Výstava je koncipována chronologicky, od raných děl 90. let 19. století až po padesátá léta 20. století, a je členěna do tematických celků.           

František Kupka 1871–1957, Valdštejnská jízdárna Praha, 7. 9. 2018 – 20. 1. 2019.

 

I cesta může být cíl

Sebejistý Mára, jemuž bude zanedlouho patnáct, a podivínský Heduš vyjíždějí do promrzlé české krajiny prožít dobrodružství. Nemají peníze, jídlo ani náhradní oblečení, užívají si pocitu svobody a neomezených možností. Road movie o chlapeckém přátelství a nezkrotné touze něco zažít.           

Všechno bude, režie: Olmo Omerzu, premiéra: 6. 9. 2018.

 

Novinky Jiřího Petrboka

Dílo Jiřího Petrboka prošlo od konce 90. let značnou proměnou, v barevnosti i v kompozičních řešeních. Výstava v Národní galerii představí zejména nové práce, nikdy nevystavené. Tvoří ji čtyři základní témata spojená s domovem jako specificky definovaným místem, které se rozšiřuje – ze soukromí vcházíme do bohatého a zároveň nepřehledného světa.

Jiří Petrbok: Hořící srdce, Národní galerie Praha, 22. 8. – 2. 12. 2018.

 

Dejvická pocta Čapkovi

V podání herců Dejvického divadla a v režii Jitky Škápíkové slyšíme všech deset pohádek Josefa Čapka. Vypravěčem je Ivan Trojan, s pejskem se identifikoval Jaroslav Plesl, s kočičkou Veronika Khek Kubařová, se zlým psem Hynek Čermák a se slepicí velmi přesvědčivě Lenka Krobotová. Na konci nahrávky zní překvapivě jedenáct (!) ukázek z dalších audioknih.

Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce. Audiokniha na CD. OneHotBook 2018, čas 1:39 hod.

Týdeník ECHO

7. září 2018