Žádný zákaz rozvodů. „Ať se Hřib stará o průjezdnost Prahy,“ říká Marek Benda
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle čerstvě zvoleného předsedy pražské ODS a poslance Marka Bendy hraje pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) „progresivistickou hru“. Benda tak reagoval na primátorův dřívější výrok, v němž se do Bendy opřel a řekl, že chce Benda zrušit rozvody. Benda nyní vysvětluje, že rozvody zrušit nechce, nejsou podle něj ale dobře, obzvlášť pokud se dotýkají dětí. Poslanec také deníku Echo24 potvrdil, že jakmile se Zbyněk Stanjura stane ministrem financí, má ambici po něm převzít vedení poslaneckého klubu ODS. Benda také míní, že má smysl pokračovat ve společném projektu koalice Spolu.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vám pogratuloval ke zvolení předsedou pražské ODS, zároveň napsal, že chcete zakázat rozvody a Piráti udělají maximum proti návratu do středověku. Co na tato slova říkáte?
Já jsem je ignoroval, jestli jste si všiml. Ať si primátor Hřib říká, co chce. Kdo četl ten rozhovor z Reflexu, tak nebyl vůbec o tom, že chci zakazovat rozvody. Jenom jsem poukazoval na to, že historicky se před 60 až 100 lety zaváděly rozvody jako nějaké východisko z neřešitelných životních situací a stala se z toho naprostá norma, která má podle mého názoru hlavně negativní dopady na děti. Ale pan primátor, ať si hraje svoji progresivistickou hru, já si myslím, že by se měl starat o jiné věci, jako třeba o to, jestli se dá Prahou projet.
Pražská ODS si zvolila za předsedu člověka, který chce zakázat rozvody. Gratulujeme Marku Bendovi a slibujeme, ze uděláme maximum proti návratu do středověku. Jsem rád, že pražská ODS už se nijak netají svým extrémně konzervativním směřováním. https://t.co/blWMjczmLN
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) November 2, 2021
Jaký může mít tento výrok představitele Pirátské strany na vznik nové koalice? Protože tato slova zaznívají od vašeho nového koaličního partnera.
Je to pražský výrok. Primátor není součástí týmu, který sestavuje koalici. Já předpokládám, že si to tady nepochybně náčelníci při sestavování koalice řekli, že takové výroky jsou zbytečné, ale co s tím mám dělat? Na jeho výrok se ptejte jeho. Budou-li chtít projít všechny výroky za posledních 30 let, já jsem postavou, která 30 let na politické scéně funguje, jsem představitel nějakého konzervativního proudu, takže na mě vždycky progresivisti něco najdou. Co mám dělat?
Co říkáte na to, že jde ODS do vlády s Piráty? To vám nevadí?
To bylo jasné už před rokem, že jediná varianta, která se v této zemi rýsuje, je varianta společného vládnutí koalice Spolu a Pirátů se Starosty, protože je třeba konečně odstavit populistické vládnutí Andreje Babiše. Když jsem k tomu před přibližně dvěma lety psal nějaký text, tak jsem říkal, na Slovensku, když v roce 1996-1997 potřebovali odstavit Vladimíra Mečiara, spojily se všechny strany jako KDH, Zelení, sociální demokraté, aby se jim podařilo vrátit Slovensko zpátky na nějakou normální trajektorii a zbavit se Vladimíra Mečiara. Vzal jsem si knihu Ivana Šimka s názvem Jak jsme si nasadili červené nosy a vyhnali Mečiara, pečlivě si ji přečetl a uvědomil jsem si, že pokud tady máme takové riziko, tak je potřeba proti němu postavit všechny normální síly. Jestli jsme víc konzervativci nebo progresivisti, si budeme vyřizovat až v nějakých dalších volbách a ne v těchto, kdy nám hrozí pokračování naprosto bezbřehé politiky populismu a o ničem.
Ještě k těm rozvodům. Jaký na ně máte názor? Je to něco, co do té společnosti patří a má patřit?
Nikdy jsem neříkal, že je chci zrušit. Jednou, když se projednával nový občanský zákoník, ani ne jako úplně fatální návrh, jsem řekl: „Neměli bychom zavést, když jsme všichni takoví strašně tolerantní, možnost rozveditelných a nerozveditelných sňatků, že si může každý vybrat, jestli chce sňatek, který je, případně není možné ukončit rozvodem? Jsem zvědavý na ty mladé chlapce, kteří přijdou za tou dívkou a řeknou ji, že si ji vezmou, ale jen s tím, že na zkoušku, že to není na furt a po pár letech si to mohou rozmyslet.” Tehdy mě s tím všichni občanáři vyhnali, já jen chci ukázat, že se z věcí, které měly být mimořádným řešením, stane nějaká norma. Rozvedený je kde kdo a nakonec vidíme, že to má dopad na ty děti. Já pokládám rozvod za něco, co pro mě není úplně nejlepší, je to nějaké osobní zklamání v tom, co se člověk zavázal dodržovat. A zejména, pokud jsou tam děti, tak to velmi často není úplně dobře.
Předsedou pražské ODS jste byl zvolen rok před komunálními volbami. Jaké máte cíle?
Mým cílem bylo, abychom na tom sněmu neřešili budoucí podobu pražské kandidátky, ale abychom si na to vytvořili ještě půlroční polštář na to, jestli půjdeme s nějakými koaličními partnery a případně jakými. Říkal jsem, že předsedou pražské ODS může z historických zkušeností být buď primátor, nebo kandidát na primátora, nebo někdo z vyššího levelu. V okamžiku, kdy jsme neměli úplně jasno, kdo by měl kandidátem na primátora být, tak jsem říkal, že do toho vstoupím jako někdo z vyššího levelu, kdo je zjevně jen jako překlenovací variantou. Já nechci kandidovat do pražského zastupitelstva, nebudu na té kandidátce. To nebude superkonzervativní kandidátka, to bude třeba úplně jiná.
Současně říkám: Zdá se mi, že fenomén 40 % pro Spolu v Praze, a v některých městských částech ještě víc než 40 %, by byla škoda nevyužít. Nemusí se to podařit, ale tu koalici zjevně volila i celá řada lidí, kteří by nevolili žádnou z těch jednotlivých stran, ale kterým bylo prostě sympatické, že se ty tři strany dokázaly spojit dohromady a vytvořit nějakou umírněnou, respektive středo-liberálně-konzervativní pravici. To vyvážení na té kandidátce bylo. Takže ano, pokládám za zadání, které jsem si sám dal, a které bylo volbou schváleno, že se mám pokusit pokračovat v kandidátce Spolu.
Máte ambici v momentu, kdy Zbyněk Stanjura usedne na ministerstvo financí, po něm převzít vedení poslaneckého klubu ODS?
Až se stane, tak se stane. Uvidíme. Zatím jsem žádné své osobní ambice nekomentoval, není zatím úplně jasné, kdo bude na kterém resortu. Poslední měsíc nebo tři neděle jsem měl univerzální odpověď, že kde bude chtít předseda strany, abych byl, tam budu. Asi ano, poslanecký klub už jsem vedl ne jednou, hned dvakrát – 1992 až 1996 poslanecký klub KDS, v letech 2012 až 2013 poslanecký klub ODS . Takže si myslím, že nějaké zkušenosti s tím mám, ale opravdu je to trochu předbíhání situace.
Ještě k ministerstvu spravedlnosti. Pokud by předseda Fiala chtěl, abyste jej vedl, ujal byste se toho, nebo už je rozhodnuto, že tento resort přenecháte Pavlu Blažkovi?
Platí to, co jsem řekl. Co si bude předseda přát, abych dělal, to budu dělat.
Odpovědnosti byste se tedy nezřekl?
Nikdy jsem se v životě žádné odpovědnosti nezříkal, to je to poslední. Ale nepokládám to v tuto chvíli za příliš pravděpodobné.
Proč jste se nakonec rozhodli přenechat koalici Pirátů a Starostů pozice obou zahraničních ministrů, tedy i toho pro Evropu?
To je asi víc na vyjednavačích, také na tom, jaké máte postavy. Na co má a nemá postavy ta první a druhá koalice. Upřímně řečeno, ministerstvo zahraničních věcí dneska je sice navoněné, ale v podstatě strašně nesilový resort. Není to zdaleka to, co bylo, když jsme v 90. letech tu zemi přebírali. Tehdy ministři zahraničí byly naprosto klíčové postavy. Dnes jsme v NATO, v EU, to znamená, že značnou část věcí řeší tu ministerstvo obrany, tu premiér v rámci EU. Ministerstvo zahraničí je víc jako reprezentace do zbytku světa a ekonomická diplomacie.
Evropa je samozřejmě mnohem zásadnější otázka, ale tam já říkám, že je to věc hlavně předsedy vlády. Klíčovým úkolem ministra pro Evropu je připravit předsednictví tak, aby nějakým způsobem fungovalo, zajišťovat ten servis. To, co se tam rozhoduje, je prostě úkolem celé vlády a jejího předsedy.
Nový kabinet bude mít místo dosavadních patnácti osmnáct ministrů. Co říkáte na kritiku směrem od hnutí ANO, že jste před volbami slibovali osekání státních výdajů a šetření a nyní vytváříte nové pozice?
Já se jen usmívám. Jestli si fakt myslíme, že se ve státě šetří tak, že se sbírají platy politiků nebo ministrů, tak je to typický přístup hnutí ANO, který je úplně absurdní a na usmání. Oni sice měli svého dvojministra, který řídil dvě ministerstva, ale jak se ukazuje, tak zcela zjevně neuřídil ani jedno. Postaveno nemáme nic a ministerstvo průmyslu a obchodu skončilo v naprostém krachu. Podívejte se na ceny elektrické energie, že tady máme dneska 900 000 lidí, kteří přecházejí od Bohemia Energy a zdrželi to vše jen po volbách…
Takže s vládou Andreje Babiše nelze srovnávat. To přeci nebyla žádná vláda. To byl kabinet jednoho majitele, jednoho hnutí, kde mu nějakým způsobem sekundovali sociální demokraté a nikdo z těch ministrů nebyl ministr. To byli v nejlepším případě nějací náměstci, kteří někde seděli na nějakých resortech, ale nikdo z nich neměl váhu, schopnosti a význam reálného ministra. Když se dělají koalice, tak to vypadá úplně jinak. Já jsem pár koaličních programů už sepisoval a dával dohromady. Je to úplně jiný příběh, než když vám do politiky vstoupí takový oligarcha.