První seznam nežádoucích. Španělsko zaeviduje odmítače očkování a nahlásí je zemím EU
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Očkování proti covidu je nepovinné, ale... Španělské úřady povedou registr lidí, kteří se odmítají proti koronaviru naočkovat. Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa dosavadní spekulace potvrdil s tím, že seznam budou sdílet s dalšími evropskými zeměmi. Veřejnosti ale přístupný nebude. Uvedl to deník Le Figaro.
V rozhovoru pro televizní kanál La Sexta Salvador Illa opět zdůraznil, že očkování proti koronaviru, které začalo v neděli ve Španělsku stejně jako v mnoha jiných zemích EU, nebude povinné. Na seznamu budou uvedeni lidé, kterým bylo očkování doporučeno a oni odmítli. Dokument bude neveřejný a bude podléhat ochraně osobních údajů. Avšak bude sdílen s ostatními zeměmi Unie. Zda budou vytvářet i ostatní země EU seznamy odpíračů, Illa nezmínil.
Podle nejnovější studie zveřejněné Centrem pro sociologické vyšetřování (CIS), vládním institutem pro volební průzkumy, podíl Španělů, kteří nechtějí být očkováni, dramaticky poklesl, z listopadových 47 procent na 28 procent v prosinci. Ve stejném období vzrostlo procento Španělů, kteří uvedli, že jsou připraveni se nechat očkovat, z 36,8% na 40,5%.
Stejně jako mnoho evropských zemí začalo i ve Španělsku očkování proti koronaviru vakcínou vyvinutou v laboratořích Pfizer a BioNTech. Vláda vedená Pedrem Sánchezem usiluje o očkování 2,5 milionu lidí, těch, kteří patří k prioritním nebo nejzranitelnějším skupinám, do konce února. Do konce léta předpokládají, že počet očkovaných dosáhne 15 až 20 milionů lidí.