Spor o diskutovanou hru

Náckové, nebo slušní lidé? Blokování kontroverzní hry dělí veřejnost i politiky

Spor o diskutovanou hru
Náckové, nebo slušní lidé? Blokování kontroverzní hry dělí veřejnost i politiky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Kontroverzní divadelní inscenace Naše násilí a vaše násilí Divadla Husa na provázku v Brně rozděluje veřejnost. Křesťanským aktivistům nebo členům hnutí Slušní lidé se nelíbí, jak hra uváděná v rámci festivalu Divadelní svět zobrazuje Krista, který v představení znásilní muslimku. Asi třicítka členů hnutí v sobotu vtrhla na pódium, aby představení zablokovala. Inscenaci chorvatského režiséra Olivera Frljiče předem odsoudila katolická církev v čele s kardinálem Dominikem Dukou. Proti hře protestoval i politik Miroslav Sládek. Ředitel brněnského divadla aktivisty označil za „brněnské nácky“. A na podporu herců se ozývají i další – od Pirátů nebo TOP 09.

Necelých 30 členů hnutí Slušní lidé vtrhlo na jeviště krátce po začátku hry. Aktivisté dupali, hvízdali, hlučeli a pískali na píšťalky. Utvořili řetěz a natlačili herce k zadní stěně. „Na to jeviště jsme se dostali asi po nějakých deseti minutách, protože jsme chtěli vydržet, chtěli jsme se podívat, o čem ta hra je. Od desáté minuty to byl maglajs, perverznosti, takže jsme šli na to jeviště,“ řekl šéf hnutí, které resort vnitra označil za extremistické, Zdeněk Pernica. Podle Pernicy se v zásadě jednalo o porno, a ne umění. K odchodu ze scény blokující donutil až zásah antikonfliktního týmu policie. Představení ke konci narušili ještě křesťanští aktivisté, kteří se nahlas modlili a při scéně znásilnění začali v hledišti hvízdat a skandovat: „Neurážejte Krista Pána!“. 

„Musíme se naučit bojovat za naši víru a našeho Boha, protože pokud ho někdo takovým způsobem uráží a pokud někdo ukazuje že náš Bůh někoho znásilňuje, tak je to blasfemie nejvyššího řádu,“ prohlásila za aktivisty Iva Syptáková. Naopak ostatní diváci začali hercům tleskat a skandovali: „Slušní lidé, domů!“. 

Již odpoledne před představením se na náměstí sešlo na 200 demonstrantů, kteří kritizovali divadelníky i město. To festival podporuje. V davu byl mimo jiné k vidění předseda SPR-RSČ Miroslav Sládek. Společně se svými příznivci se pokusil zabránit několika divákům ve vstupu do divadla. Zasahovat musela policie.

S jednáním protestujících rozhodně nesouhlasí ředitel divadla Brno Martin Glaser. „Brněnští náckové“ podle Glasera chtěli vzít spravedlnost do vlastních rukou a do divadla přišli dělat výtržnosti. „Snaha zakazovat nějaké umění je vždy něco nebezpečného,“ prohlásil Glaser. Příště by podle něj mohlo dojít ke kritice odvážného umění v galeriích nebo v literatuře. „Já myslím, že toto bychom v žádném případě neměli vnímat jako standard české demokratické společnosti,“ uvedl. Česká společnost dle jeho slov na něco takového není připravena.  

Jako smutné sbírání předvolebních bodů vidí protest brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). „O předpokládaném vyjádření protestu, vzhledem k charakteru hry, jsem věděl. Forma protestu ale odpovídá ‚slušným‘ lidem a Pernicovi. Co jiného se dá od nich čekat,“ napsal ČTK. „Je to smutné sbírání bodů do voleb. Spíš k pláči,“ doplnil.

Názory se různí i napříč politickým spektrem. Předseda Pirátů Ivan Bartoš chápe představení jako umělecké vyjádření. „Upřímně, za sebe mi to přijde trošku za hranou. Ale je to umění,“ myslí si ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec. Europoslanec za ČSSD Miroslav Poche hovoří o svébytné kultuře vyvíjející se v čase. Zdůraznil ale důležitost poklidného vyjádření nesouhlasu. „Nevidím důvod, proč by takové představení mělo obohacovat českou kulturní společnost,“ míní zase lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Reakce politiků získala Česká televize.

Diskutuje se také na sociálních sítích. Hru v sobotu na Twitteru za blasfemii označil kardinál Dominik Duka. „S povděkem kvituji, že se blasfemická hra v Brně nedočkala ohlasu,“ napsal. Tvůrci mají ale na internetu i nemalou podporu. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek uznal, že scéna se znásilněním je kontroverzní. „Mnohem víc ale odmítám osoby, kteří se pojmenují “Slušní lidé” a jiným násilím brání v uměleckém projevu a jeho zhlédnutí. Většinou pak následuje pálení knih. A pak pálení lidí. Je suis Husa na provázku,“ napsal. Internet si všímá i tělesné konstituce a zjevu protestujících. „Autorům a hercům „skandální“ hry patří mnoho palců nahoru. Dokázali nemožné, dostat tu partu z posilovny do divadla. Hádám, že pro většinu z nich to byla premiéra,“ zní jeden z ironických komentářů na twitterovém účtu Zlý Negr.

, jhr

27. května 2018