Výroky Klause ml.

„Klaus ml. překročil hranice myslitelného.“ Podle ODS se rozchází s programem strany

Výroky Klause ml.
„Klaus ml. překročil hranice myslitelného.“ Podle ODS se rozchází s programem strany

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Středeční usnesení poslaneckého klubu ODS bylo podle místopředsedy strany a plzeňského primátora Martina Baxy velmi silné a jasné. Poslanci v něm mimo jiné vyzvali Václava Klause mladšího k odchodu z klubu, ten to ale vzápětí odmítl. Pokud by setrval na svém stanovisku, nějaký orgán ODS se k věci brzy sejde a poradí se o dalším postupu, řekl dnes Baxa. Už byl čas jednat, uvedl europoslanec Jan Zahradil. Poslanec ČSSD Petr Dolínek mezitím navrhne odvolání Klause z čela školského výboru.

Klub se v usnesení distancoval od úterních Klausových slov, kdy přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Konkrétní poměr hlasů pro a proti usnesení nechce strana komentovat. „Hlasování jsou interní záležitostí poslaneckého klubu ODS,“ uvedl pro Echo24  Václav Smolka z mediální sekce strany.

Předseda ODS Petr Fiala se ještě v úterý jménem strany omluvil, stejně učinil ve středu klub, který Klause zároveň vyzval k odchodu z klubu a konstatoval, že poslanec svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. „Václav Klaus se stále více vzdaluje hodnotám a kultuře ODS a myslím, že některé jeho výroky jsou i za hranicí zdravého rozumu,“ uvedl ve čtvrtek pro iDNES.cz Fiala.

Klaus v reakci odmítl výzvě vyhovět.

Klaus teď má podle Baxy čas si vše promyslet. „Pokud Václav Klaus říká, že je členem ODS, tak jeden z vrcholných orgánů strany ho vyzval k tomu, aby z poslaneckého klubu odešel. To si myslím, že při ctění nějakých základních zásad toho, jak fungují orgány strany, by měl Václav Klaus respektovat,“ řekl Baxa. Pokud Klaus svůj postoj nezmění, v brzké době se podle Baxy sejde nějaký stranický orgán a poradí se.

Potvrdil to také Kupka. „Jistě se k tomu vrátíme. Je to věc čerstvá, myslím si, že v tomhle směru se sluší dát nějaký rozumný čas a prostor na to, aby vyhodnotil věcné argumenty, které zaznívaly,“ uvedl.

„Pro titulek v médiích je ochoten říci cokoliv“

Podle europoslance Jana Zahradila už byl čas jednat. „Nemám problém s názory pana Klause, mám problém s jeho sebeprezentací, hrou pouze na sebe a neloajalitou,“ uvedl Zahradil pro deník Echo24. „Pro titulek v médiích je ochoten říci cokoliv. Jeho výrok nebyl antisemitský, byl pouze pitomý. Vadí mi ale, když nepodpoří kandidáta ODS do Senátu. Vadí mi, když řekne, že nepůjde k eurovolbám, protože bude v Itálii. Pár takových sólistů už jsme v ODS přežili, přežijeme i pana Klause,“ dodal Zahradil.

Výrok o rozhodování židovských výborů podle Baxy „překročil hranice všeho myslitelného, co je možné například na půdě Poslanecké sněmovny říci.“ Podle Kupky je vyjádření naprosto nepřijatelné. „Ten příměr skutečně nesedí a nemůže sedět, protože historická událost holokaustu s miliony obětí není souměřitelná s ničím,“ řekl.

Dlouhodobým problémem je podle místopředsedů ale také zásadní programový rozchod Klausových názorů se stanovisky ODS. Jedním z takových témat je členství v Evropské unii. „Václav Klaus znovu v nedávné době zdůraznil to, že by se fakticky mělo odejít z Evropské unie, což je v naprostém rozporu s politikou ODS, kdy členství v Evropské unii je nepřekročitelným axiomem naší politiky a absolutně musíme odmítnout jakékoli interpretace toho, že bychom uvažovali o odchodu,“ uvedl Baxa.

Oba zmínili také téma zahraničních misí. Klaus dříve zpochybnil českou vojenskou misi v Afghánistánu. Kupka také připomněl, že Klaus loni podpořil ve volbách do Senátu spolupracovníka svého otce Ladislava Jakla, který kandidoval v Praze 2 s podporou SPD. Jakl tehdy skončil pátý, za ODS kandidoval herec Vladimír Kratina a byl třetí. Obě záležitosti v srpnu řešil poslanecký klub ODS, předseda strany Fiala tehdy po jednání uvedl, že si poslanci výroky vyříkali.

Poslanec ČSSD Petr Dolínek sněmovně navrhne odvolat Václava Klause ml. z čela školského výboru. „Není možné, aby Václav Klaus ml. dále působil ve funkci předsedy sněmovního školského výboru. Dva dny jsem čekal na omluvnou reakci. Nepřišla. Rozhodl jsem se, že v pátek navrhnu jeho odvolání, a to hned jako první bod jednání sněmovny. Doufám, že návrh získá širokou podporu,“ uvedl Dolínek.

,

14. března 2019