Volby do pražského zastupitelstva

Boj o pražskou radnici vyhrála ODS. Přesto může skončit spolu s ANO v opozici

Volby do pražského zastupitelstva
Boj o pražskou radnici vyhrála ODS. Přesto může skončit spolu s ANO v opozici

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Opoziční ODS poprvé od roku 2006 vyhrála volby v Praze, do voleb ji vedl exprimátor a dnes poslanec Bohuslav Svoboda. Zvítězila těsným výsledkem půlprocenta od druhých Pirátů, přesto zřejmě zůstane v opozici. O koalici už v noci na neděli vyjednávaly Praha Sobě a TOP 09, v neděli se připojí Piráti. Vládní hnutí ANO, které minulé volby v Praze vyhrálo, skončilo páté s necelými šestnácti procenty. Poprvé od roku 1990 se do pražského magistrátu nedostaly ČSSD

O koalici už v noci na neděli vyjednával lídr Prahy Sobě Jan Čižinský s jedničkou koalice Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) Jiřím Pospíšilem a dvojkou kandidátky právničkou Hanou Marvanovou. Piráti zahájí schůzky až v neděli, ale jejich lídr a kandidát na primátora Zdeněk Hřib už v sobotu hovořil o tom, že přirozenými partnery jsou právě Praha Sobě a TOP 09. Preferovaná je koalice s TOP 09 Praha Sobě,“ uvedl Hřib v sobotu.

Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu budou jednat o koalici na pražském magistrátu s Piráty nejdřív každý samostatně, potom bude zřejmě následovat třístranná schůzka. Po setkání ve volebním štábu hnutí Praha Sobě to v neděli po půlnoci řekli Jan Čižinský a Jiří Pospíšil. „Máme schůzku s Piráty, pak následuje schůzka Spojených sil pro Prahu s Piráty. Pokud tyto schůzky dopadnou nadějně, tak by ještě večer mohla následovat trojstranná schůzka,“ řekl Čižinský. Dohoda se podle něj rýsuje.

Do pražského magistrátu se dostalo pět stran. Vítěznou od nejslabší dělí pouze dvě a půl procenta. ODS získala 14 zastupitelů, Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) získali shodně po 13 zastupitelských křeslech a vládní ANO získalo 12 míst v pražském zastupitelstvu.

Také podle Pospíšila je dohoda možná a realistická. „Dnešní setkání bylo spíše o vyjasnění pozic než o tom, že bychom se chtěli na něčem dohodnout,“ vysvětlil. Dodal, že po schůzce odjíždí do štábu Spojených sil pro Prahu, aby s kolegy promluvil o tom, jaký zvolí další postup.

S vítěznou ODS tak nechce jednat nikdo ze zmíněných stran kromě Jiřího Pospíšila. Lídr hnutí Praha Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský řekl, že už během večera odmítl nabízené schůzky s ANO i ODS. Pospíšil před zahájením jednání řekl, že Koalice pro Prahu bude jednat i s ostatními stranami včetně ODS, ale do koalice s ANO by nešel.

Minule získalo ANO 22 procent

V roce 2014 v Praze nejvíc hlasů dostalo ANO, které jako nováček komunálních voleb získalo zhruba 22 procent hlasů a 17 křesel v zastupitelstvu. Druhá TOP 09 s víc než pětinou hlasů měla 16 mandátů. Trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a STAN obsadila osm křesel, po osmi zastupitelích měla také ODS a ČSSD. Čtyři místa v zastupitelstvu získali shodně komunisté a Piráti.

Primátorem se po volbách stala Adriana Krnáčová, která vedla kandidátku ANO. Koalici vytvořilo ANO s Trojkoalicí a ČSSD. V jedenáctičlenné pražské radě obsadilo ANO pět míst, ČSSD a Trojkoalice po třech radních.

Volby v Brně podle vyhrálo ANO, druhá je ODS

Komunální volby v Brně vyhrálo ANO, které obhájilo vítězství z roku 2014. Získalo 23 procent. Na druhém místě je ODS s podporou Svobodných s necelými 20 procenty. Třetí je KDU-ČSL, pro níž hlasovalo deset procent voličů. Do zastupitelstva se ještě dostali Piráti, ČSSD a i SPD. Končí v něm naopak dosud koaliční Žít Brno, Zelení i TOP 09.

Před čtyřmi lety zvítězilo v komunálních volbách v Brně hnutí ANO, které získalo 19,93 procenta hlasů a 13 mandátů mezi 55 zastupiteli. Po volbách vytvořilo koalici hnutí ANO s Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL a Strana zelených. Primátorem se stal Petr Vokřál (ANO). Po neshodách se koalice po roce a půl rozpadla. Později se však dala ve stejném složení dohromady a ještě ji rozšířila TOP 09.

ANO letos vyhrálo komunální volby i v Ostravě i v Olomouci.

7. října 2018