Babišův byznys v ohrožení. Vrací se návrh na zrušení přimíchávání biopaliv
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Piráti nepřestávají svými návrhy provokovat předsedu vlády Andreje Babiše. Chtějí totiž podat další novelu zákona, která by zakázala přimíchávání biopaliv do nafty. Pokud by předloha uspěla, citelně by dopadla zejména na společnosti Preol a Primagra z holdingu Agrofert, který má nyní premiér ve svěřenském fondu. Babiš dříve za byznys s biopalivy tvrdě lobboval a v roce 2010 obvolával poslance, aby pro zákonné navýšení složek bionafty hlasovali.
Záměr podává znovu poslanec Radek Holomčík (Piráti), který stál už za jedním návrhem, aby se zakázalo přimíchávat biopaliva do pohonných hmot. Novelu o ochraně ovzduší tehdy ve sněmovně odmítli poslanci zejména z hnutí ANO, ke kterým se přidali i někteří poslanci sociální demokracie a komunistů. Výtkám poslanců se však pirátský poslanec rozhodl vyhovět, a proto podává smířlivější návrh.
„V minulém návrhu jsme chtěli zrušit povinné přimíchávání biopaliv jako celek. To znamená jak do benzinových motorů, tak do naftových. Záměr však narazil na řadu různých polemik a nesouhlasů. My jsme proto akceptovali část výhrad v tom smyslu, že bioethanol z hlediska hospodářského a dopadu na životní prostředí je menší problém než metylester řepkového a palmového oleje,“ řekl pro Echo24 Radek Holomčík.
Podle něj je novela, která bude hotová během pár týdnů, více přijatelná i pro kritiky, kteří odmítli původní návrh. Zároveň však poslanec odmítá nařčení, že by se snažil shodit byznys předsedy vlády, jehož holding s biopalivy obchoduje. „Hodně je to prezentováno jako boj proti Babišovi. Ve skutečnosti jde však o to, že pokud chceme nějakým způsobem řešit otázky využívání obnovitelných zdrojů a ochrany klimatu, musíme současný zabetonovaný stav změnit a podporovat nové technologie,“ řekl pro Echo24 Holomčík.
Původní návrh, který by zakázal přimíchávat biopaliva do všech pohonných hmot, odmítli vládní poslanci s podporou KSČM už v prvním čtení v červnu. Podle navrhovatelů bylo hlavním důvodem, že plodiny jako řepka či kukuřice znehodnocují zemědělskou půdu. Podle poslanců navíc biopaliva bioetanol, metylester řepkového oleje a metylester mastných kyselin způsobují nekompenzovatelné škody na lokální i globální úrovni. To ostatně potvrzují i hydrologové, kteří varují, že biopaliva první generace dlouhodobě kontaminují podzemní vody.
Že má premiér velký zájem na podpoře biopaliv ze strany státu, ukázal před devíti lety, kdy za zákon tvrdě lobboval. Tehdejší předlohu totiž vetoval bývalý prezident Václav Klaus. Poslanci byli tehdy přesvědčeni, že se veto nepodaří přehlasovat. Do lobbingu u zákonodárců se však opřel tehdejší prezident Agrární komory Jan Veleba.
„Byl to standardní postup. Rozeslal jsem dopisy šéfům našich regionálních komor, aby se spojili s poslanci ve svých regionech. Sám jsem některé také oslovil, například místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. A tentokrát byla i velká součinnost s Agrofertem. Komunikoval jsem s Babišem a vím, že i on všemu věnoval mimořádné úsilí,“ řekl tehdy Jan Veleba.
Sám Andrej Babiš poté přiznal, že měl na navýšení podílu biosložek v naftě a benzinu velký zájem. „Ano, lobboval jsem za biopaliva. Volal jsem třeba některým poslancům. Nebojím se říkat své názory nahlas,“ řekl dříve pro ihned.cz Andrej Babiš.