Rychlostudium z doby rektorky Nerudové. Komise zasedne až po volbách
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Národní akreditační úřad stále vede nejméně jedno správní řízení s Mendelovou univerzitou v Brně kvůli podezření pramenícímu z nezvykle krátké doby studia některých absolventů v uplynulých letech. Týká se i období mezi lety 2018 a 2022, kdy řídila univerzitu nynější kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. Se závěrem kontrol se ale veřejnost nejméně do prvního kola prezidentských voleb neseznámí.
Výsledek několikaměsíční kontroly musí před zveřejněním projednat ještě Rada Národního akreditačního úřadu. Ze zjištění Seznam Zpráv ale vyplývá, že orgán tento bod neprojedná nejméně do 19. ledna, kdy má být další řádné zasedání. Předseda rady a bývalý ministr školství (za ANO) Robert Plaga to vysvětlil tím, že rychlejší projednání nebylo možné kvůli lhůtám ve správním řízení, vypořádání námitek a také kvůli tomu, že členové rady musí dostat čas na řádnou přípravu. „Není to nic nestandardního,“ řekl.
Předpokládá se, že případný další trest pro univerzitu může být vyhlášen na začátku února, tedy až po druhém kole prezidentských voleb, ve kterých kandiduje také bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Ta své pochybení odmítá a říká, že odpovědnost za případné porušování pravidel by mělo nést vedení Provozně ekonomické fakulty, které se mělo pochybení týkat.
„Brala jsem případ velmi vážně a je dobře, že se důkladně vyšetřuje. Jakmile jsem se o těchto konkrétních pochybeních dozvěděla, začala jsem je ze své pozice řešit. Iniciovala jsem odebrání neoprávněně získaných titulů, jmenovala vlastní kontrolní komisi a učinila všechny kroky, které vedly k prošetření celé věci. Ve své funkci jsem zavedla řadu kroků a mechanismů, které stále pomáhají při kontrole a zvyšování kvality studijních programů,“ vyjádřila se Nerudová už v dubnu ke kauze, která způsobila zemětřesení na české univerzitní půdě.
Nepřímo nicméně poukázala na děkana Provozně ekonomické fakulty Pavla Žufana, který měl podle ní jediný kompetenci na sestavování individuálních studijních programů. „Studijní programy jsou v kompetenci děkanů jednotlivých fakult. Rektor může ze své pozice pouze vyšetřovat a sestavit komisi, což jsem udělala.“
Deník Echo24 psal o kauze s takzvanými „rychlostudenty“ na začátku letošního února. Na možnost lehce získatelného doktorského titulu v Brně upozornil rakouský mediální analytik a specialista na akademickou etiku Stefan Weber. Ve svém textu se rozepsal o tom, jak se na západ od České republiky rozvinul prosperující obchodní model se studiem „na školách ve východní a jihovýchodní Evropě, které jsme dosud téměř nezpochybňovali“.
„Rychlou cestu k doktorátu“ neslibovala přímo brněnská univerzita, ale rakouská agentura Institut für Management (IfM), která nabízela výhodný a nenáročný titul Ph.D. v oblasti ekonomiky a managementu. S Provozně ekonomickou fakultou spolupracovala přinejmenším od roku 2013. Spolupráce byla podle dřívějšího vyjádření Nerudové ukončena na základě prvního vnitřního auditu.
Kvůli pochybením přišla Mendelova univerzita v Brně o institucionální akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů už v květnu. Rozhodl o tom Národní akreditační úřad. Univerzita se ale proti verdiktu odvolala. Rozhodnutí je zatím nepravomocné.