Výměna krajských ředitelů

GIBS vyměnila pět ze třinácti krajských ředitelů

Výměna krajských ředitelů
GIBS vyměnila pět ze třinácti krajských ředitelů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) se po výběrových řízeních vyměnilo pět ze 13 krajských ředitelů. Ředitel GIBS Radim Dragoun to uvedl pro Český rozhlas Radiožurnál (ČRo) a Mladou frontu Dnes (MfD). Podle ČRo, který o rozhovoru s Dragounem informuje na webu iROZHLAS.cz, byla důvodem změn celková reorganizace úřadu i nespokojenost s prací některých příslušníků inspekce.

Po reorganizaci GIBS se rozšířily kompetence ředitelů krajských oddělení, na jejich funkce proto byla vypsána výběrová řízení. „Všichni vedoucí na pracovištích byli odvoláni, prostě proto, že jim byla změněna náplň jejich činnosti, kdy došlo k rozšíření jejich pravomocí. A na základě těchto výběrových řízení se někteří přihlásili, obhájili své posty, někteří své posty neobhájili a někteří přímo odešli a vůbec se do výběrového řízení nepřihlásili,“ řekl Dragoun ČRo.

Zároveň připustil, že s prací některých vedoucích nebyl spokojený a probíral s nimi informace, které měl. „Někteří seznali, že ty argumenty jsou natolik závažné, že se rozhodli, že nebudou pokračovat na generální inspekci. Mohla tam být určitá nedůvěra v rámci generální inspekce, nedůvěra partnerských policejních sborů,“ uvedl Dragoun pro ČRo. Nového šéfa má podle MfD třeba olomoucká expozitura GIBS, za jehož předchůdce inspekce neřešila oznámení na náměstka olomouckého policejního ředitele Karla Kadlece, který byl v roce 2015 obviněn ze zneužití pravomocí.

Plán reorganizace GIBS na konci loňského roku podepsal premiér Andrej Babiš (ANO), Dragoun nastoupil do čela inspekce v září. V té době v úřadu chybělo zhruba 50 policistů. V rozhovoru pro ČRo ředitel inspekce řekl, že volná místa postupně zaplňuje. Zároveň udělal několik změn v nejvyšším vedení, v němž na místa náměstků nastoupili Pavlína Foglar Marušincová a Vít Hendrych.

Dragounův příchod do čela GIBS provázely bouřlivé politické diskuse. Části poslanců vadil odchod jeho předchůdce Michala Murína, který počátkem května rezignoval po sporech s Babišem.

GIBS vznikla 1. ledna 2012, Dragoun je jejím třetím ředitelem. Inspekce prověřuje a stíhá příslušníky policie, celní správy a vězeňské služby, u občanských zaměstnanců se zajímá o trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem pracovních úkolů. Podle MfD loni GIBS pracovala na 460 případech. Trestně stíhaných nebo podezřelých osob ve zkráceném přípravném řízení bylo 188, o 63 méně než o rok dřív, řekl deníku Dragoun. Za korupci bylo v roce 2018 stíháno 15 příslušníků bezpečnostních složek.

,

20. února 2019