Politická krize na Slovensku

Na Slovensko míří evropská delegace kvůli vraždě novináře

Politická krize na Slovensku
Na Slovensko míří evropská delegace kvůli vraždě novináře

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Delegace europoslanců dorazí do Bratislavy ve středu večer v souvislosti s vyšetřováním zneužívání eurofondů a vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. V osmičlenné delegaci se ale nakonec neobjeví Richard Sulík z opoziční strany SaS, jak se dříve spekulovalo. Slovenský prezident Andrej Kiska pak ve středu začne vyjednávat se zástupci politických stran o novém návrhu na zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb.

V delegaci europoslanců nakonec nebude slovenský politik Richard Sulík z opoziční strany SaS. „Nechci být a nebudu zdrojem pochybností o objektivnosti vyšetřování či zbytečného rozmazávání situace. S ostatními členy delegace se rád sejdu a zodpovím všechny otázky. To, co se děje na Slovensku, je příliš tragické na to, aby se pozornost odkláněla jinam. Je důležité, aby se vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové co nejdřív vyšetřila,“ řekl Richard Sulík pro Aktuality.sk.

Co bude programem či náplní europoslanců však zatím není známé. „Na programu a časech se stále pracuje. Delegace bude mít osm poslanců, většinou z výboru pro kontrolu rozpočtu (CONT) a výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE),“ uvedla pro deník Echo24 tisková tajemnice Informační kanceláře Evropského parlamentu na Slovensku Soňa Mellaková.

Podle informací Denníku N bude v delegaci Ingeborg Gräßleová (předsedkyně výboru pro kontrolu rozpočtů), Claude Moraes (předseda výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci), Benedek Jávor a Marco Valli. Delegace bude doplněná o další tři zástupce politických skupin v Evropském parlamentu.

Delegace se chce hlavně zaměřit na podezření napsaná v posledním článku zavražděného novináře Jána Kuciaka. Pro zpravodajský portál Aktuality.sk to potvrdil europoslanec Ivan Štefanec z frakce Evropské lidové strany a europoslankyně Monika Smolková z frakce Progresivní aliance socialistů a demokratů. Postupně se chtějí sejít s ministry, novináři a nevládními organizacemi. Chtějí se také podívat do obce Veľká Mača, kde k tragédii došlo.

Prezident se setká s opozicí

Následně odstartují rozhovory s prezidentem Andrejem Kiskou a se zástupci politických stran o návrhu na zásadní rekonstrukci vlády nebo na vypsání předčasných voleb jako řešení vzniklé krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. 

Podle premiéra Roberta Fica se Andrej Kiska věnuje mocenským hrám, dělá opoziční politiku, destabilizuje zemi a nechrání její dobré jméno v zahraničí. Po obědě s velvyslanci zemí Evropské unie a Spojených států Fico prohlásil, že je informoval o tom, že „sledujeme útok ze strany opozice a prezidenta na principy právního státu a na výsledky demokratických parlamentních voleb“. Podle Fica se opozici i prezidentovi vražda novináře hodila, protože najednou mají příběh, s jehož pomocí chtějí vládu odstranit.

Další demonstrace v několika městech

Prezident Andrej Kiska ve středu také pověří vicepremiéra Petera Pellegriniho vedením ministerstva kultury. Z postu odešel po vraždě Jána Kuciaka dřívější ministr Marek Maďarič.

Na pátek se chystají další demonstrace nazvané Postavme se za lepší Slovensko. Při minulé demonstraci pořádané 2. března v různých městech přišlo na 50 tisíc lidí. Organizátoři požadují novou důvěryhodnou vládu, ve které nebudou politici podezření z korupce. Požadují také důkladné a nezávislé vyšetřování vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové za spoluúčasti mezinárodních vyšetřovatelů.

Organizátoři vyzvali i představitele vysokých škol, aby v pátek odpoledne zrušili výuku. K protestu se už přidala například Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košicích, která udělí na pátek rektorské volno.