„Jedna z posledních šancí, jak si přihrát miliardy“. Babiše čeká tvrdý boj o svůj byznys
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Soukromý byznys premiéra Andreje Babiše (ANO) bude znovu hlavním tématem v Poslanecké sněmovně. Odehraje se totiž boj o přimíchávání biopaliv do benzínu, za kterým stojí zejména poslanci vládního hnutí ANO. Pokud by prošel návrh babišovců, tak by se podíl biopaliv v pohonných hmotách od příštího roku zdvojnásobil. Opozice varuje, že tento návrh odskáčou nejvíce běžní občané, kteří si připlatí na benzínu i o 2 koruny navíc a vydělají z toho jen firmy předsedy vlády Babiše.
Poslancům se na stůl dostane ve středu ve třetím čtení nenápadně znějící zákon o podporovaných zdrojích. V něm se hlavně určuje výše podpory pro obnovitelné zdroje energie, jako jsou solární elektrárny nebo podpora fotovoltaiky. Poslanec hnutí ANO Pavel Pustějovský ale navrhl, aby se navýšilo povinné přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Minimální podíl biosložky by se tak zvýšil více jak dvojnásobně z dnešních 4,1 procenta na 8,8 procenta.
Přitom podobný návrh podal stejný poslanec již na konci minulého roku, kdy chtěl navýšit podíl biopaliv v pohonných hmotách v přílepku k vládní novele zákona o strategických zásobách ropy. Důvodem proč se do zákonů snaží tuto změnu prosadit je, že ministerstvo průmyslu usiluje dostat do české legislativy směrnici Evropské unie RED II. Odborníci tak už v minulosti kritizovali, že takto významný zásah provádí resort přes poslance v podobě pozměňovacích návrhů, ke kterým nemohou přidávat připomínky.
Pozměňovací návrh vyššího podílu biopaliv pak čítá nezvykle 45 stran a podpořil ho hospodářský výbor. Poslanci o něm budou hlasovat ve finálním třetím čtení, kdy je zákon o podporovaných zdrojích jako první v pořadí. Proti němu velmi silně protestuje opozice, která má vlastní pozměňovací návrh. Tedy přimíchávání biopaliv první generace stopnout a zcela zrušit.
Podle pirátského poslance Radka Holomčíka je to z důvodu, že biopaliva první generace ničí přírodu. Holomčík totiž už v minulosti opakovaně návrhy na zrušení přimíchávání biopaliv podával, protože bioetanol, metylester řepkového oleje a metylester mastných kyselin způsobují škody na lokální i globální úrovni. To potvrzují i hydrologové, kteří varují, že biopaliva první generace dlouhodobě kontaminují podzemní vody.
Před dalším navyšování podílu biopaliv varuje i europoslankyně a členka výboru pro zemědělství Veronika Vrecionová (ODS). „Pod záminkou ochrany přírody to vypadá, že hnutí ANO jako politická část koncernu Andreje Babiše využívá jednu z posledních šancí, jak přihrát byznys za miliardy korun obchodní části koncernu Andreje Babiše,“ řekla pro Echo24 Vrecionová.
Ta naráží na to, že jedním z největších výrobců biopaliv je holding Agrofert Andreje Babiše. Ve sněmovně se tak odehraje bitva o jeho další výnosy právě ze zákonného přimíchávání. Vrecionová ale jako Holomčík upozorňuje, že biopaliva první generace jsou v podstatě mrtvé a málo z evropských států s nimi počítá do budoucna. „V Evropském parlamentu už i Zelení pochopili, že biopaliva první generace jsou slepou uličkou, která vytváří obrovské monokultury rostlin, čímž snižuje pestrost krajiny a tím i množství v ní žijících živočichů. Evidentně tedy nejde o ochranu klimatu, ale o byznys,“ dodal Vrecionová.
Piráti navíc upozorňují, že se nejedná pouze o přijetí povinné směrnice, která by jen tak zapadla. Pokud by pozměňovací návrh poslance hnutí ANO prošel, tak by se v tom důsledku zdražil benzín. „Návrh tak sáhne do peněženky každému z nás, neboť fakticky zdraží benzín navíc o 2 koruny k současným cenám. Výrobcům biopaliv, kdy tím největším je premiérův Agrofert, naopak narostou zisky v řádech miliard,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Babišův lobbing
Předseda vlády Andrej Babiš má na navýšení podílu biosložky v benzínu a naftě dlouhodobý zájem, což dříve sám potvrdil. V roce 2010 zákon o navýšení podílu vetoval tehdejší prezident Václav Klaus. Poslanci byli tehdy přesvědčeni, že se veto nepodaří přehlasovat. Do lobbingu u zákonodárců se však opřel tehdejší prezident Agrární komory Jan Veleba a zákon nakonec k neúrpsúěchu českých občanů prošel.
„Byl to standardní postup. Rozeslal jsem dopisy šéfům našich regionálních komor, aby se spojili s poslanci ve svých regionech. Sám jsem některé také oslovil, například místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. A tentokrát byla i velká součinnost s Agrofertem. Komunikoval jsem s Babišem a vím, že i on všemu věnoval mimořádné úsilí,“ řekl tehdy Jan Veleba.
Sám Andrej Babiš poté přiznal, že měl na navýšení podílu biosložek v naftě a benzinu velký zájem. „Ano, lobboval jsem za biopaliva. Volal jsem třeba některým poslancům. Nebojím se říkat své názory nahlas,“ prohlásil v roce 2010 pro server ihned.cz Andrej Babiš.