Hraje se o devět hlasů. O pád vlády se mohou postarat „přeběhlíci“ z ČSSD a KSČM
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pro vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD s podporou komunistů stačí jen devět „přeběhlíků“ a disciplinovaní, v plném počtu přítomní opoziční poslanci. Stěžejní pro budoucnost vlády bude postoj sociálních demokratů, kteří finální rozhodnutí učiní až ve středu. Do té doby lavírují. Klub ANO se za Babiše postavil a žádný z poslanců vládního hnutí návrh opozice nepodpoří.
V plné sestavě slibují být v pátek ve sněmovně opoziční TOP 09, STAN, lidovci, ODS i Piráti. „Budeme v plném počtu,“ potvrdil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podobně se vyjádřila i TOP 09. „Je třeba ukončit tento marasmus a tuto vládu bezpečnostního rizika ukončit,“ řekla deníku Echo24 první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Plnou sestavu pro páteční hlasování o budoucnosti vlády potvrdili i předsedové poslaneckých klubů Jan Farský (STAN) a Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Podle mých informací by neměl nikdo z našich poslanců chybět. Celý klub je připraven hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše,“ uvedl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.
Postoj SPD Tomia Okamury je nyní takový, že hlasování pro nedůvěru vlády podpořila, vzápětí se ale ústy svého předsedy Okamury přihlásila do vlády na místo ČSSD. Zda bude v pátek přítomno všech 22 poslanců SPD, se zatím neví přesně, pro Echo24 to uvedl předseda klubu SPD Radim Fiala. Tábor opozice nyní čítá 92 hlasů.
KSČM o Babišovi jedná v úterý, ČSSD ve středu
Vedení KSČM se bude záležitostí zabývat v úterý. V pátek ráno ještě zasednou komunističtí poslanci, na klub přijde sdělit svůj pohled na kauzu Babiš. U poslanců ČSSD byl premiér už minulý týden. Sociální demokraté naplánovali jednání předsednictva a svých poslanců na středu.
Dosavadní vyjádření představitelů ČSSD a KSČM zatím ukazují na to, že opozici se kabinet svrhnout nepodaří. Prezident Miloš Zeman navíc avizoval, že pokud by vláda padla, pověřil by jednáním o sestavení nového kabinetu opět Babiše. Deník E15 ale v pondělí upozornil, že podle jeho informací není z 30 poslanců KSČM a ČSSD pevně rozhodnuto o postoji při pátečním hlasování 15 členů dolní komory.
V úterý dopoledne budou před hlasováním o nedůvěře vládě jednat i opoziční strany, které hlasování iniciovaly. Na schůzce ale budou chybět zástupci SPD, kteří s ostatními pěti stranami hlasování o nedůvěře iniciovali. „Pan (předseda SPD) Tomio Okamura poslal SMS, že nemají důvod koordinace. Bude hlasovat pro nedůvěru vládě, ale provedl veletoč. Najednou tvrdí, že problémem nejsou kauzy ani střet zájmů premiéra Babiše, ale účast ČSSD ve vládě,“ uvedl Bartoš.
Opoziční strany vyvolávaly v minulosti hlasování o nedůvěře opakovaně, uspěly zatím jen jednou. V březnu 2009 sněmovna vyslovila nedůvěru kabinetu Mirka Topolánka (ODS).
Poslanci hlasují o vládě vždy po jménech podle abecedy od vylosovaného člena dolní komory. Předchází tomu zpravidla několikahodinová debata.