výrok poslance Juříčka

Spravedlnost podle poslance ANO: Ministr by měl zasahovat do soudního procesu

výrok poslance Juříčka
Spravedlnost podle poslance ANO: Ministr by měl zasahovat do soudního procesu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Představitelé hnutí ANO svými výroky o českém soudnictví často překvapí. Naposledy na sebe upoutal pozornost poslanec hnutí Pavel Juříček. Ve čtvrtečním rozhovoru pro Český rozhlas v souvislosti s kauzou H-System se nechal slyšet, že ministr spravedlnosti by měl mít možnost zasáhnout do soudního procesu. Před časem na sebe upozornila bývalá šéfka resortu Taťána Malá prohlášením o možném odkladu stíhání premiéra Andreje Babiše po skončení nynějšího volebního období.

Diskuze o kauze H-System odstartoval verdikt Nejvyššího soudu, který v pondělí rozhodl o tom, že se mají někteří klienti společnosti do měsíce vystěhovat. Soud tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty zkrachovalé společnosti H-System Josefa Monsporta.

Výrok soudu provázela kritika, která nejčastěji poukazovala na to, že nepřihlédl k lidskému hledisku. Podle Juříčka by však mělo být dokonce možné proces ovlivňovat. „Musí být nějaká pojistka, že pravděpodobně ministr spravedlnosti do toho bude moct vstoupit, odebrat soudní proces nějakému soudci a přidělit ho někomu jinému,“ prohlásil poslanec ANO. Otevřeně tak vyzval k protiústavnímu zásahu do výkonu soudní moci.

Předvedla se i Malá

Juříček nicméně není prvním. Počátkem roku na sebe zase upoutala poslankyně za ANO a chvilková ministryně spravedlnosti Taťána Malá. Svou loajalitu k premiérovi Babišovi dokázala prohlášením v rozhovoru se serverem Info.cz, kde navrhovala, aby případný soud s Babišem jako stíhaným kvůli dotačnímu podvodu kolem Čapího hnízda zasedl až po skončení jeho nynějšího poslaneckého mandátu, tedy až za další čtyři roky. „O vině a trestu rozhoduje soud. To rozhodně. Jen se ale pojďme bavit o tom, zda je opravdu nutné, aby ten soud rozhodoval teď. Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?“ tázala se Malá v lednovém rozhovoru.

Dohady okolo kauzy H-System se neobešly bez zásahu nejvyšších ústavních činitelů. Šéf hnutí ANO chce ve sporu působit jako prostředník mezi znesvářenými stranami. Prezident Miloš Zeman si dokonce na Pražksý hrad zve předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského a Nejvyššího soudu Pavla Šámala. Oba dva nicméně řekli, že se ke kauze nemohou vyjadřovat.

Jan Hrdlička